Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

19 dni mataczenia czyli o zażaleniu na odmowę tymczasowego aresztu

komentarze 3

Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił zażalenie prokuratury na odmowę tymczasowego aresztowania Józefa Piniora ale w przeciwieństwie do Sądu Rejonowego stwierdził, że dowody korupcji obciążające Piniora są mocne a więc ocenił sprawę RADYKALNIE inaczej niż sąd rejonowy. Uznał jednak, że nie zachodzi obawa matactwa i stąd oddalenie zażalenia.

Ja nie wiem, czy Pinior jest winny czy niewinny a jeśli winny, to czy mógł skutecznie mataczyć. Skoro dowody są mocne, to może faktycznie środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania był zbędny. Chcę natomiast wskazać na coś innego a mianowicie na długi okres czasu pomiędzy oddaleniem wniosku o areszt a rozpatrzeniem zażalenia w tym przedmiocie. Jak w tytule – trzeba było 19 dni na rozpatrzenie zażalenia. Przez ten czas Pinior pozostawał na wolności i jeżeli jest winny i zachodziło ryzyko mataczenia, to przecież miał czas na skuteczne mataczenie przez niemal trzy tygodnie!

Dość już o Piniorze, nie mam zamiaru piętnować go (domniemanie niewinności). Generalnie natomiast podnoszę – jaki jest sens wnoszenia zażalenia na odmowę aresztu kiedy takie zażalenie rozpatrzone zostaje po 19 dniach i przez cały ten czas podejrzany pozostaje na wolności? Jeden dzień wystarczy do skutecznego zamataczenia a co dopiero dni dziewiętnaście! „Nie ma obawy matactwa” – stwierdza sąd okręgowy (w jakiejś hipotetycznej sprawie). No pewnie, że nie ma obawy matactwa, bo już zdążył zamataczyć począwszy od odmownej decyzji sądu rejonowego i możliwości matactwa, utrudniania postępowania zostały już wyczerpane!

Konkludując, czy przy rozpatrywaniu wniosku o areszt nie byłoby właściwsze zaprzęgnięcie od razu trzech sędziów (w sądzie okręgowym) zamiast zabawy w zażalenie na odmowę które zostaje rozpatrzone na przykład jak w tej sprawie – po 19 dniach przebywania podejrzanego na wolności?

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

21/12/2016

kategoria dowody

Komentarze do '19 dni mataczenia czyli o zażaleniu na odmowę tymczasowego aresztu'

Subscribe to comments with RSS

 1. Zgadzam się a inna właściwa opcja to przetrzymanie go w zatrzymaniu do czasu rozpatrzenia zażalenia.

  Iga

  21 Gru 16 12:26

 2. Ja to widzę tak. Sędzia sądu rejonowego udawał, że nie dostrzegł mocnych dowodów, to Ziobro się wściekł i chciał upublicznić dowody. Dlatego sąd okręgowy zastosowal salomonowe rozwiązanie: stwierdzil że dowody nie są słabe ale mocne ale i tak nie ma podstaw do aresztowania. I tak o to okazało się, że co prawda sędzia z rejonowego źle ocenił dowodowy material ale nic się nie stało.

  Widz

  21 Gru 16 14:49

 3. Tak sobie myślę, ze w tej sprawie prokuratura bez potrzeby nie występowałaby o areszt… W tej sprawie czyli w sprawie „ikony”.

  admin

  21 Gru 16 17:16

Skomentuj