Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Gdy tylko modlitwa pozostaje… matce w Polsce i córce z dzieckiem za granicą. Z listów Czytelników.

1 komentarz

Jestem autorką (niekompletnego) postu pod zapytaniem Pani Katarzyny, zamieszczonym na pańskim blogu. Mój login: emisariuszka

Zastosuję się do Pana prośby zamieszczonej pod moim postem z 30 września b .r. i wysyłam skany przekazów z ZUS-u. Proszę o dyskrecję i o nieupublicznianie moich danych.

Nie chciałabym mieć kłopotów, bo mam ich obecnie dostatecznie dużo.

Pisze do pana osoba , która przepracowała uczciwie prawie 20 lat . Ma wyższe wykształcenie, bez nałogów ! Niestety dopadła ją choroba, stąd renta i wegetacja. Jestem zupełnie sama – bliscy na cmentarzu, jedyna córa i wnuk na „wyspach”. Córa też po solidnych mgr studiach dziennych na U.S. Samotnie wychowująca jedyne dziecko. Wyjechała, bo po szkole było ciężko z pracą i obawiała się, że dziecko odbiorą jej z powodu złych warunków ekonomicznych…

Teraz też tam walczy z ciężką chorobą ( guz przysadki mózgowej ), jeszcze pracuje, ale ma potworne migrenowe bóle głowy,więc drży o przyszłość synka i swoją.

Powrotu do ojczyzny nie ma, gdyż z racji zaległości czynszowych w PL ( jest tu zameldowana )
sądownie została ona i wnuk pozbawiona prawa do mieszkania komunalnego.

Mi „łaskawie” przyznano prawo do tzw. lokalu socjalnego, a jak taki lokal wygląda widziałam w programie „Uwaga” na TVN. Można obejrzeć do tej pory na stronie internetowej tego programu Nosi tytuł: „Trzeba ratować człowieka”

Do dziś jestem w szoku…

Wracając do meritum sprawy. Potrącenia z mojego świadczenia w ZUS są efektem tego, że nie byłam w stanie uiszczać opłaty za czynsz w mieszkaniu komunalnym, zwłaszcza, że spłacam pożyczki ekspresowe z banku, brane właśnie na spłatę tegoż zadłużenia.

Raz ten dług spłaciłyśmy biorąc pożyczki z banków, niestety spłacając tę pożyczkę ( do banku szło ponad 150 zł/ m-c ) nie przewidziałam, iż nie znajdę zajęcia.

Dyskwalifikował mnie mój PESEL po prostu.. Po uiszczeniu comiesięcznych obciążeń, na tzw. życie, leki etc. pozostawało mi ok 270 – 300 zł / m-c. Od dłuższego czasu niezbędne, przepisane przez lekarza leki wykupuje mi MOPR. Ta sama instytucja pomaga mi w regulowaniu opłat za energię…O upokorzeniu związanym ze zwróceniem się o takie wsparcie nie chcę pisać…

Gmina podniosła opłatę za mieszkanie do ok. 1200 zł/ m-c . ( tzw. odszkodowanie) I dług narasta w postępie geometrycznym.

Wieloletni stres związany z niemożnością znalezienia pracy, odmową odpracowania zadłużenia – byłam w tej sprawie na spotkaniu z zastępcą Prezydenta Miasta Szczecina parę lat temu – przyniósł oczywiście konsekwencje zdrowotne.

Ciągła obawa o utratę przyzwoitego dachu na głową i perspektywa wysiedlenia do nory, między jakichś … skutkowała tym, iż obecnie do wcześniejszych dolegliwości dołączyła się śmiertelna choroba.

W styczniu tego roku dostałam krwotoku, wylądowałam w szpitalu. Diagnoza i przebieg leczenia w załącznikach.

Guz niestety był ze względu na duże rozmiary i naciek, nieoperacyjny. Powiedziano mi otwarcie, że
zmarłabym podczas operacji. Lekarz polecił modlitwę … Zastosowano V cykli chemii i radioterapię- 28 lamp plus cztery brachyterapie.

Szanse na przeżycie pięciu lat w moim przypadku owszem są, ale prawie zerowe. Dane medyczne mówią o 6 procentach.

Czuję się źle, rzadko opuszczam dom, zakupy robią mi życzliwe osoby (sąsiadka i koleżanka córki)
Może Gmina nie zdąży z przesiedleniem mnie do socjalnego piekła . Oby…

Załączam oczywiście odcinki przekazów z ZUS, Jeśli wyliczy Pan 25 % z dochodu brutto na odcinku, to wynikiem będzie potrącenie dokonywane przez ZUS na rzecz komornika sądowego.

Po odliczeniu składki zdrowotnej i zaliczki na podatek dochodowy otrzymujemy kwotę do wypłaty.
Jest to renta dawnej III grupy – otrzymuję ją od 2002 roku.

Czytałam ustawę o FUS przed nowymi regulacjami i jedyne co ZUS robi – moim zdaniem – nie tak , to nieuwzględnianie przy naliczeniu potrąceń na rzecz komornika , tej mitycznej kwoty wolnej od zajęć i egzekucji, o której mówi Art. 141. ustęp 1 pkt 1 podpunkt c. ( mój przypadek) ustawy.

ZUS licząc 25 % od brutto okrawa też tę kwotę wolną o 25 % , a to jest niezgodne z w/w ustawą. Interpretacja ZUS niestety jest dziwaczna , ale nie mam zdrowia , funduszy, ani siły, aby zmagać się
z hordą zusowskich prawników w sądzie.

Nie jestem prawnikiem, mam wykształcenie ścisłe, więc mogę się mylić. Tak jak mylnie zrozumiałam Art 139 ust.1. Ustawy o FUS. ( wg .tegoż powinni liczyć potrącenia od dochodu netto- moim skromnym zdaniem oczywiście).

Niestety w Art .140 ust. 6 jest zapisane coś całkowicie przeczącego Art. 139 ust.1. Ustawy. I bądź tu mądry człowieku.

Umiem jednak liczyć i ZUS, aby uwzględnić tę 50% kwotę wolną od zajęć i egzekucji, winien ją przed naliczeniem potrącenia na rzecz komornika odliczyć od dochodu brutto. Ot i wszystko.

Takie jest to nasze prawo…nieprecyzyjne niestety.

I to by było na tyle.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

09/10/2016

kategoria: społeczeństwo

1 komentarz do 'Gdy tylko modlitwa pozostaje… matce w Polsce i córce z dzieckiem za granicą. Z listów Czytelników.'

Subscribe to comments with RSS

  1. Są ludzie którzy walczą w imieniu takich osób jak pisząca te słowa w Polsce. Radzę skontaktować się Piotrem Ikonowiczem i jego Kancelarią Sprawiedliwości Społecznej. Ma profil na facebook. Co do UK to córce tej pani nic nie grozi – system socjalny jest tak rozbudowany, że nie tylko mieszkania za darmo rozdają ale i nowy samochód osobowy od państwa w niektórych wypadkach osobom w ciężkiej sytuacji się należy.

    Jerzy

    9 Paź 16 17:02

Skomentuj