Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Elektroniczne zajęcie rachunku bankowego czyli komornik (może) szybszy od dłużnika

komentarzy 10

Jak już może niektórzy z Was wiedzą, od dnia 8 września 2016 roku zajęcie rachunku bankowego przez komornika odbywa się drogą elektroniczną. Nie wiem, czy jest to obligatoryjna forma i czy wszyscy komornicy są już do technicznie tego przygotowani ale jest na to przygotowany komornik do którego kilka dni temu wystosowałem wniosek egzekucyjny. Otrzymałem dwa pisma w związku z zajęciem konta bankowego dłużnika.

Jedno pismo, to powiadomienie dłużnika o zajęciu a ja otrzymałem odpis. A drugie pismo to wydruk z elektronicznego zajęcia (skany obu tych pism wkleiłem na dole). Oba pisma z tą samą datą ale oczywiście bank będzie miał u siebie owe elektroniczne polecenie zajęcia od razu a dłużnik (choć i dłużnik i komornik są z Warszawy) najwcześniej nazajutrz a prawdopodobnie nie wcześniej jak trzeciego dnia.

Nie powinny zatem mieć już racji bytu sytuacje o których nieraz pisałem na tym blogu a mianowicie kiedy dłużnik otrzymywał odpis zajęcia o kilka, kilkanaście dni wcześniej zanim bank zrealizował zajęcie przez co dłużnik miał czas na wypłacenie bądź przelanie środków na inne konto zanim zostały zajęte.

Mam jednak niejakie wątpliwości co do tego, czy w bankach owe zajęcia realizowane były i będą natychmiast po otrzymaniu polecenia zajęcia. Tak powinno być ale czy tak było i będzie? Jeżeli pani Jola będzie miała kolejkę zajęć do realizacji to może po otrzymaniu zajęcia bank dokona blokady konta dopiero na przykład za trzy dni? Przecież czas na dwie kawy (poza lunchem) i na pogaduszki z koleżankami też musi wygospodarować.

Przy okazji, jak zawsze, polecam (także dłużnikom – do zmiany) fajne oferty kont osobistych tutaj a firmowych tutaj. Gdy komornik już sprawdzi gdzie masz konto, to zapewne nieprędko sprawdzi ponownie…OK a teraz zapowiadane skany czyli przykład z życia – wzór zajęcia elektronicznego (3 i 4 skan).

info

info2

elektroniczne

elektroniczne2

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 6 Ocena średnia: 4.8]

04/10/2016

Komentarze do 'Elektroniczne zajęcie rachunku bankowego czyli komornik (może) szybszy od dłużnika'

Subscribe to comments with RSS

 1. Dodam tylko,że również elektroniczne zajęcie rachunku wiąże się z kosztem 50 groszy więc jest zdecydowanie tańsze niż wysyłanie pisma poleconego. Ale czy z tej racji komornicy obniżyli też zaliczki, których żądają od wierzyciela – raczej nie.

  Jerzy

  4 Paź 16 17:59

 2. Zaliczka w sprawie o której wyżej wyniosła mnie 197 zł. (włączając w to poszukiwanie majątku) Bywało drożej. Taniej chyba też bywało, ale rzadko.

  admin

  4 Paź 16 19:19

 3. Mam takie pytanie, cz komornik może zająć konto techniczne?

  Oska

  18 Lis 16 06:54

 4. Nie, komornik nie może zająć konta technicznego. Rachunek techniczny to nie jest rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Rachunek techniczny służy do dokonywania takich operacji jak np. zaciągnięcie / spłata kredytu hipotecznego czy spłata karty kredytowej albo np. założenie lokaty czy zasilenie karty prepaid. Nie wykonuje się przy użyciu konta technicznego operacji właściwych dla konta osobistego.

  admin

  18 Lis 16 07:14

 5. US zają konto a przychody na nim były małe, nic z tego konta nie ścigali i w miedzy czasie były robione miesieczne przelewy na konto US aby w ratach spłacić zadłużenie, zadłużenia zostalo ok 700 zł to dlaczego po wpłynięciu wiekszej kwoty na konto zostaly zablokowane środki w wysokości całego zadłużenia tz 2000 zl? Oddadza pieniadze które wczesniej w ratach były wpłacane?

  Anna

  18 Lis 16 18:51

 6. Zapewne w US zawinili nie odnotowawszy spłat. w ratach. najlepiej tam zatelefonować i zażądać wycofania nadmiernego zajęcia. Jak to nic nie da, to pisemnie i postraszyć pozwem o zwrot pieniędzy. jak nie zareagują, to pozew złożyć do sądu.

  admin

  18 Lis 16 19:05

 7. Mam pytanie – czy Centralna Baza Rachunków Bankowych już jest dostępna?

  Witt

  24 Gru 16 08:57

 8. Wczoraj czytałem, że dopiero mają zamiar taką bazę stworzyć.

  admin

  24 Gru 16 09:34

 9. Czy jest sposób by zapobiec takiemu elektronicznego zajęciu, gdy wierzyciel bezzasadnie wszczyna egzekucję? kwota została mu w całości i w terminie zapłacona, czy po dokonaniu spłaty nie można wystąpić do sądu o stwierdzenie że tak się stało?

  hung

  15 Sie 17 16:24

 10. Niestety, póki co nie ma takiej możliwości, pisałem kiedyś że należałoby coś takiego wprowadzić tzn. taką bazę żeby komornik sprawdzał przed wszczęciem egzekucji w niej czy dany wyrok nie został aby dobrowolnie spłacony.

  admin

  15 Sie 17 17:21

Skomentuj