Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Elektroniczne zajęcie rachunku bankowego czyli komornik (może) szybszy od dłużnika

komentarze 2

Jak już może niektórzy z Was wiedzą, od dnia 8 września 2016 roku zajęcie rachunku bankowego przez komornika odbywa się drogą elektroniczną. Nie wiem, czy jest to obligatoryjna forma i czy wszyscy komornicy są już do technicznie tego przygotowani ale jest na to przygotowany komornik do którego kilka dni temu wystosowałem wniosek egzekucyjny. Otrzymałem dwa pisma w związku z zajęciem konta bankowego dłużnika.

Jedno pismo, to powiadomienie dłużnika o zajęciu a ja otrzymałem odpis. A drugie pismo to wydruk z elektronicznego zajęcia (skany obu tych pism wkleiłem na dole). Oba pisma z ta sama datą ale oczywiście bank będzie miał u siebie owe elektroniczne polecenie zajęcia od razu a dłużnik (choć i dłużnik i komornik są z Warszawy) najwcześniej nazajutrz a prawdopodobnie nie wcześniej jak trzeciego dnia.

Nie powinny zatem mieć już racji bytu sytuacje o których nieraz pisałem na tym blogu a mianowicie kiedy dłużnik otrzymywał odpis zajęcia o kilka, kilkanaście dni wcześniej zanim bank zrealizował zajęcie przez co dłużnik miał czas na wypłacenie bądź przelanie środków na inne konto zanim zostały zajęte.

Mam jednak niejakie wątpliwości co do tego, czy w bankach owe zajęcia realizowane były i będą natychmiast po otrzymaniu polecenia zajęcia. Tak powinno być ale czy tak było i będzie? Jeżeli pani Jola będzie miała kolejkę zajęć do realizacji to czy przypadkiem nie dokona blokady konta dopiero na przykład za trzy dni? Przecież czas na dwie kawy (poza lunchem) i na pogaduszki z koleżankami też musi wygospodarować.

Przy okazji, jak zawsze, polecam (także dłużnikom – do zmiany) fajne oferty kont osobistych tutaj a firmowych tutaj. Gdy komornik już sprawdzi gdzie masz konto, to zapewne nieprędko sprawdzi ponownie…

OK a teraz zapowiadane skany czyli przykład z życia – wzór zajęcia elektronicznego (3 i 4 skan).

info

info2

elektroniczne

elektroniczne2

Październik 4th, 2016 at 5:04 pm

Komentarze do 'Elektroniczne zajęcie rachunku bankowego czyli komornik (może) szybszy od dłużnika'

Subscribe to comments with RSS

  1. Dodam tylko,że również elektroniczne zajęcie rachunku wiąże się z kosztem 50 groszy więc jest zdecydowanie tańsze niż wysyłanie pisma poleconego. Ale czy z tej racji komornicy obniżyli też zaliczki, których żądają od wierzyciela – raczej nie.

    Jerzy

    4 Paź 16 at 17:59

  2. Zaliczka w sprawie o której wyżej wyniosła mnie 197 zł. (włączając w to poszukiwanie majątku) Bywało drożej. Taniej chyba też bywało, ale rzadko.

    admin

    4 Paź 16 at 19:19

Skomentuj