Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Komornik a kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym

skomentuj

Pytanie: W dniu dzisiejszym otrzymałem pismo od komornika, iż zostało zajęte moje konto bankowe. Wynagrodzenie za pracę które otrzymuję od miesiąca nie jest zajęte i wpłynie na zajęte konto. Wierzytelności wynoszą więcej niż wyniesie wpłata z tytułu wynagrodzenia. Czy w tej sytuacji będę miał dostęp do środków na koncie i w jakiej kwocie? Czy obowiązuje kwota wolna od zajęcia?

Odpowiedź: Obowiązuje odnawialna co miesiąc kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym. Wynosi ta kwota wolna 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę które to minimalne wynagrodzenie w 2016 roku wynosi 1.850 zł. a zatem kwota wolna co miesiąc od zajęcia na koncie bankowym to 1.387,50 zł. – taka kwotę co miesiąc musi komornik zostawić dłużnikowi na rachunku bankowym. Będzie Pan miał co miesiąc dostęp do takiej kwoty, będzie Pan mógł ją przelewać bądź wypłacać. Przy okazji, polecam korzystne bankowe konta osobiste tutaj.

Uwaga, gdy komornik w końcu zajmie Panu wynagrodzenie i na konto będzie wpływać pensja już po potrąceniu przez komornika, to tych pieniędzy na koncie komornik już nie powinien w ogóle zajmować, co nie oznacza, że tego nie zrobi… Radziłbym panu pobierać wówczas pensję w gotówce w zakładzie pracy o ile jest to możliwe. Powinni Panu pójść na rękę, gdy Pan wytłumaczy, dlaczego chce Pan otrzymywać gotówkę.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

23/09/2016

Skomentuj