Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dłużnik zmienił nazwę – brak aktualizacji w księdze wieczystej

komentarze 2

Niedawno napisał do mnie jeden z Czytelników dla którego komornik zajął udział w nieruchomości jego dłużnika. Dłużnikiem jest spółka z o.o. a wiele z takich spółek nie stroni od zmiany nazwy (być może zwłaszcza wtedy, gdy klimat wokół takiej spółki zmieni się na cokolwiek niekorzystny 😉 ). Problem w omawianym przypadku leżał jednak w tym, że w księdze wieczystej ściągniętej z internetu pośród licznych współwłaścicieli (w tym także spółek z o.o.) nieruchomości nie figuruje nazwa jego dłużnika i dlatego zwrócił się do mnie z prośbą o rozwikłanie tej zagadki. I takich pytań miałem już w mojej „karierze” kilka.

Jak się zapewne już domyślacie, w księdze wieczystej figuruje poprzednia nazwa dłużnika (na marginesie, skoro komornik dokonał zajęcia, to z pewnością nie pomylił się). Z tym, że w KRS spółki który ściągnąć można w formacie pdf z rządowej przeglądarki, poprzednia nazwa spółki nie figuruje (nie tylko tej która ja sprawdzałem, ale w ogóle). Jednak w księdze wieczystej podane są numery Regon spółek i można je kolejno powpisywać do owej rządowej wyszukiwarki – zostanie wyświetlona aktualna nazwa spółki.

Szybszym sposobem sprawdzenia która to firma uwidoczniona jako współwłaściciel w księdze wieczystej jest Twoim dłużnikiem z poprzednią nazwą, może być wpisanie w wyszukiwarce Google aktualnej nazwy Twojego dłużnika oraz frazy np. „poprzednie nazwy”. W przypadku który sprawdzałem pojawił się wówczas odnośnik do bazy z danymi spółki oraz (na końcu) z poprzednimi nazwami tej spółki.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

07/09/2016

Komentarze do 'Dłużnik zmienił nazwę – brak aktualizacji w księdze wieczystej'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jak się czegoć takiego nie wie, to się do komornika dzwoni.

    ira

    7 Wrz 16 15:19

  2. Tylko że można się nie dodzwonić albo odbierze pracownik / pracownica która nie wie a pana komornika nie ma, bo jest w terenie.

    admin

    7 Wrz 16 15:24

Skomentuj