Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Odpowiedzialność za długi między spadkobiercami

skomentuj

Pytanie: Jakiś czas temu zmarł mój tata, po tym odbyła się rozprawa sądowa gdzie został spadek po tacie podzielony pomiędzy mną, siostrą i mamą po 1/3 dla każdej osoby. Moje pytanie dotyczy odpowiedzialności za ewentualnie długi jednego ze spadkobierców względem drugiego spadkobiercy.

Na przykładzie. Po tacie zostało mieszkanie do którego w księdze wieczystej zostaliśmy wpisani jako współwłaściciele na prawach po 1/3 dla każdego. Teraz jeśli np. moja mama zrobi jakieś długi i będzie miała problem z ich spłaceniem, to czy wierzyciele w tym komornik mogą zająć to mieszkanie lub żądać od nas jako współwłaścicieli spłacenia tego długu? W razie śmierci mamy, gdy długi zostają jaką my mamy odpowiedzialność za te długi?

Odpowiedź: W opisanym przez Pana przykładzie komornik może zająć i zlicytować tylko udział jaki ma w nim dłużnik czyli mama. Spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkodawcy ale nie za długi innych spadkobierców. W przypadku śmierci mamy Państwo będą odpowiadać za jej długi jeśli nie odrzucą spadku po mamie.

kategoria: spadek

Skomentuj