Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Komornik zatrzymuje pieniądze dłużnika dla nowego wierzyciela który jeszcze wyroku nie ma

komentarze 3

Pytanie: Jak wcześniej pisałem Komornik zajął mi wynagrodzenie, gdyż Bank nie poinformował go o sprzedaży wierzytelności. Bank poinformował wczoraj Komornika o sprzedaży wierzytelności. Komornik mnie poinformował, że kwota będzie czekać na ruch nowego wierzyciela i nie odda mi jej nie odda… chyba, że nowy Wierzyciel zechce ją nie przyjąć. Czy jest szansa, by Komornik jednak oddał mi tą kwotę, bez pytania nowego wierzyciela?

Odpowiedź: Komornik według mnie nie ma prawa zatrzymywać pieniędzy w takim przypadku czyli na wszelki wypadek na przyszłość dla nowego wierzyciela jeżeli ten może zechce (uzyskawszy najpierw wyrok na siebie) aby komornik prowadził egzekucję od Pana zamiast na przykład dogadywać się bez pośrednio z Panem tzn. nowy wierzyciel i Pan. Bank ma wprost napisać do komornika aby umorzył egzekucje i jeżeli w depozycie znajdują się wyegzekwowane od Pana pieniądze za okres kiedy bank już nie był wierzycielem, to komornik ma je Panu zwrócić – to też bank powinien napisać komornikowi. Jeżeli bank tego nie uczyni, to jak pisałem wcześniej – pozwać do sądu o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego. A jeżeli bank to uczyni ale komornik pieniędzy nie zwróci, to może Pan choćby zawiadomić prokuraturę o popełnieniu przez komornika przestępstwa przekroczenia uprawnień a na dodatek ewentualnie przywłaszczenia Pana pieniędzy (najpierw pisemnie zapowiedzieć to komornikowi). Oczywiście też można napisać skargę na czynności komornika ale opłata to 100 zł. od takiej skargi więc zacząłbym pisząc o przywłaszczeniu.

Nie wystarczy że bank napisał o sprzedaży długu, ma napisać wprost: wnoszę o umorzenie postępowania egzekucyjnego i zwrócenie dłużnikowi kwot wyegzekwowanych począwszy od dnia…

Pytanie: A co jeśli bank uzna, że nie napisze tego tak wprost? Bank napisał następująco:
„Bank A niniejszym informuje, iż wierzytelność z tytułu umowy….. z dnia…, objęta bankowym tytułem egzekucyjnym…. zaopatrzonym w klauzulę wykonalności postanowieniem…. została przeniesiona na podstawie umowy przelewu wierzytelności z dnia… na rzecz… siedzibą we… Nazwa nowego wierzyciela jest odtąd wyłącznie uprawnionym wierzycielem z tytułu ww wierzytelności…”

Taki oto list został wysłany do Komornika… czy można żądać od banku, a jeśli tak to na jakiej podstawie (artykuł), by wpisał to co wcześniej zostało napisane „wnoszę o umorzenie postępowania egzekucyjnego i zwrócenie dłużnikowi kwot wyegzekwowanych począwszy od dnia”

Odpowiedź: Po prostu, jeżeli dług sprzedał, to ma obowiązek wnieść o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Skoro komornik nie umarza w odpowiedzi pismo o treści jakie bank dotąd wysłał, to trzeba mu, jak widać, wprost to napisać. Raczej chodzi o literę prawa, skoro komornik ma umorzyć dług to trzeba o to dokładnie wnieść. Niedawno odpowiadałem na identyczny przypadek; komornik też nie umorzył egzekucji na podstawie pisma w którym było tylko poinformowanie o cesji, bez żądania umorzenia egzekucji.

Proszę napisać bankowi, że komornik nie umorzył egzekucji i niech napiszą wprost, że wnoszą o umorzenie. I że w przeciwnym wypadku wystąpi Pan z pozwem o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego i bank poniesie koszty w związku z tym.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 4]

04/09/2016

kategoria komornik

Komentarze do 'Komornik zatrzymuje pieniądze dłużnika dla nowego wierzyciela który jeszcze wyroku nie ma'

Subscribe to comments with RSS

 1. dokładnie taka sytuacja była w moim przypadku…
  Komornik 30 sierpnia pobrał wskutek zajęcia komorniczego część mojego wynagrodzenia. 5 września otrzymał wniosek od Wierzyciela o umorzenie postępowania. 6 września przelał „staremu” Wierzycielowi (który już nie był Wierzycielem) pobrane wcześniej środki. 7 września komornik umarza postępowanie i liczy sobie koszty postępowania (około 850zł) – łącznie ze środkami które przekazał po otrzymaniu informacji od Wierzyciela, że wnosi o umorzenie…
  Teraz pozostaje mi prosić Bank o zwrot tejże kwoty oraz komornika o zwrot pobranej opłaty komorniczej oraz wnosić do sądu skargę o nieprawidłowo policzone środki (winny być pomniejszone o ostatnio przekazane środki po uzyskaniu wiedzy o umorzeniu).
  Tyle, że jak to zrobić?

  Joe

  8 Wrz 16 14:21

 2. Tak jak napisałem Ci wcześniej, to jest w mailu.

  admin

  8 Wrz 16 14:30

 3. proszę przy okazji pamiętać o orzeczeniach SN:
  III CZP 103/14
  III CZP 29/16
  to drugie jest ciekawsze i w praktyce „połyka” też pierwsze 🙂

  ryszard ochódzki

  13 Wrz 16 02:05

Skomentuj