Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„zajęcie przelanej wierzytelności przez komornika”

skomentuj

Taką tytułową frazę ktoś wpisał w wyszukiwarce. Co mógł mieć namyśli? Dwa a dokładniej trzy możliwe przypadki przychodzą mi do głowy w związku z tym.

Pierwszy przypadek to taki z którym wielokrotnie ja miałem do czynienia prowadząc firmę windykacyjną i dotyczy cesji powierniczej czyli celem windykacji. Niejednokrotnie okazywało się, że jakiś mój klient który przelał na mnie wierzytelność w ramach umowy przelewu powierniczego, też miał dług i wziął się za niego komornik w związku z tym. Zapytany przez komornika o wierzytelności, wskazał wierzytelność która ma u swego dłużnik i która mnie zlecił do windykacji albo komornik sam się dowiedział o tej wierzytelności a mój klient ścigany przez komornika wyjaśnił mu, że zlecił mi ją do windykacji. No i komornik wówczas przysyłał mi zajęcie wierzytelności, czyli że jeżeli odzyskałem dług to mam przelać pieniądze na konto firmowe komornikowi a nie klientowi ale oczywiście prowizją należną za windykację mogę sobie zatrzymać. Czy zajęcie wierzytelności przysyłał komornik w takiej sytuacji także do tego dłużnika od którego ten dług odzyskiwałem, tego nie wiem i nie jestem pewien, czy miałby do tego prawo.

Drugi przypadek to cesja nie powiernicza ale bezwarunkowa czyli gdy wierzytelność zostaje faktycznie sprzedana i nabywca ma zapłacić zbywcy a to czy nabywca odzyska dług czy nie, to już nie problem zbywcy tylko nabywcy. Jeżeli w umowie cesji odroczono termin zapłaty za dług, to oczywiście komornik może żądać od nabywcy aby należność przelał komornikowi a jeżeli zapłata nastąpiła do razu to komornik nic w tej sprawie nie zdziała. Zastanawiałem się przez chwilę, czy sprzedając wierzytelność i wydając /ukrywając pieniądze nie dopuszcza się aby przestępstwa udaremniania egzekucji ale zapewne nie, gdyż przecież ta wierzytelność nie była zajęta przez komornika. Tak samo jak na przykład w przypadku właściciela sklepu warzywnego którego komornik ściga. Ma prawo sprzedawać pietruszkę i takie i wydawać pieniądze, bez przesady, no chyba że komornik zajmie tą pietruszkę (byłby to chyba pierwszy taki przypadek w Polsce).

A trzeci przypadek to sytuacja po trosze jak ta wyżej określona choć niedotycząca cesji; na przykład komornik spóźnił się z zajęciem wierzytelności w urzędzie skarbowym i dłużnik otrzymał zwrot podatku. Tu też nic komornik nie zdziała, chyba że np. zajmie te pieniądze na koncie bankowym dłużnika którego ściga. Przy okazji, jakby kto chciał (zmienić 😉 ) albo założyć konto i to bez fatygowania się do banku, to polecam wybrane osobiste tutaj a firmowe tutaj.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

02/09/2016

Skomentuj