Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Prawomocny wyrok i windykacja spółki jawnej

skomentuj

Pytanie: Piszę do Pana w nawiązaniu do prowadzonego przez Pana blogu – Pamiętnik Windykatora.

Rozpoczynając swoją batalię o windykację długu z tytułu pożyczki (dobre oferty pożyczek są tutaj – przyp. admina) pozwoliłam sobie skonsultować się z Panem telefonicznie.
Nie spodziewam się, aby pamiętał Pan naszą rozmowę, szczególnie, że miała miejsce jeszcze przed drogą sądową :)).
Niemniej rozmawialiśmy wówczas o możliwości zlecenia Panu windykacji, ewentualnie sprzedaży długu.

Mając w ręku klauzulę wykonalności z przykrością przeczytałam na blogu, że już nie prowadzi Pan działalności windykacyjnej.

Czy mógłby Pan polecić mi inną firmę windykacyjną, która potencjalnie mogłaby się zająć ściągnięciem należności, ewentualnie skupuje długi?
Chodzi o dług spółki jawnej wobec osoby prywatnej z tytułu pożyczki. Obecna, zasądzona już prawomocnie sądem drugiej instancji kwota należności, to około 80 000zł.
Rejon – woj. łódzkie.

Odpowiedź: Skoro dysponuje Pani już prawomocnym wyrokiem, to najpierw należałoby złożyć u komornika wniosek o wszczęcie egzekucji tego wyroku. Dopiero w przypadku nieskutecznej egzekucji ewentualnie szukać firmy windykacyjnej natomiast ja nie mam kogo polecić, tak samo nie wiem, kto kupiłby taki dług.

Proszę pamiętać też o tym, że jeżeli egzekucja przeciwko spółce będzie bezskuteczna, to może Pani wtedy wnieść o egzekucję z majątku wspólników. Nie musi Pani w tym celu wytaczać powództwa przeciwko wspólnikom; sąd na Pani wniosek nada wówczas klauzulę wykonalności przeciwko wspólnikom, tylko do wniosku załączy Pani dowody potwierdzające bezskuteczność egzekucji przeciwko spółce jawnej.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

01/09/2016

kategoria: windykacja

Skomentuj