Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„Opieszali” komornicy

skomentuj

Taki też mail z archiwum: Mam dłużnika który jest osobą prywatną. Udzieliłam mu pożyczki w wysokości 6.750 zł. i pieniędzy tych mi nie oddał. Mam nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym wraz z klauzulą wykonalności. Sprawę przekazałam komornikom, ale ich działania są bardzo opieszale i w najbliższym czasie mają zamknąć sprawę niczego nie uzyskawszy. Chciałabym się dowiedzieć, czy Państwo mogliby mi w tej sprawie pomóc. Ponieważ nigdy nie załatwiałam takich spraw, bardzo proszę o kontakt.

Zaraz tam od razu „opieszałe”. Pewnie dłużnik nie ma nic na siebie, żadnego mienia, dochodów oficjalnych też nie. Trzeba było go sprawdzić przed udzieleniem mu pożyczki lub zażądać zabezpieczenia jej rzeczowo, najlepiej na hipotece. No i wtedy okazałoby się, że nie da się jej zabezpieczyć, bo dłużnik nieruchomości jak i żadnej wartościowej rzeczy ruchomej. I jak zachowujemy się wówczas? Ano nie udzielamy pożyczki i niech sobie próbuje wówczas na przykład tutaj (ponoć jeżeli ktoś ma ładnie w domu, choćby i nie jego, to pożyczą bez sprawdzania czegokolwiek)

Jeżeli ten dłużnik tylko oficjalnie nie ma pieniędzy, to może wpis w internecie o nim jako o dłużniku będzie skuteczny. Wskazana kwota długu nie jest aż tak bardzo wysoka, że każdy dłużnik mający pieniądze nie zapłaci aby zniknąć jako dłużnik z internetu. Zapłata może być tym bardziej prawdopodobna, jeżeli dłużnik ponaciągał wiele osób i nie chce aby inni dowiedzieli się o tym, że ma jeszcze inny dług lub więcej a tym bardziej aby z autorem wpisu skontaktowali się inni oszukani przez tego dłużnika.

A gdyby okazało się, że są inni oszukani, to sugeruję zawiadomienie prokuratury o wyłudzeniu. Możliwe też, ze ma już inne sprawy u komornika. Kiedyś, gdy była ścisła rejonizacja, to każdy wierzyciel mógł się dowiedzieć o ewentualnych innych długach swego dłużnika, mając tytuł wykonawczy. Obecnie może być tak, że dłużnik np. z zakopanego ma dług który egzekwuje komornik np. z Białegostoku.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

31/08/2016

kategoria: komornik

Skomentuj