Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Umorzenie egzekucji komorniczej przez bezczynność wierzyciela

skomentuj

Pytanie: Ile czasu komornik może zajmować konto bankowe?

A czy ten komornik w ogóle ściąga / otrzymuje od dłużnika jakieś kwoty, choćby małe?

Jeden ściąga z zus drugi siedzi na drugim koncie bankowym i czeka w kolejce za pierwszym w zusie.

Odpowiedź: No to może prowadzić egzekucję z konta bankowego – zajmować konto do czasu zakończenia egzekucji – ściągnięcia całego długu. Nie ma tu znaczenia, że egzekucja akurat z samego konta bankowego jest bezskuteczna. Gdyby była taka sytuacja, że w ogóle nic nie jest w stanie ściągnąć i dłużnik dobrowolnie nie spłaca a jednocześnie wierzyciel przez ostatni rok nie przesłał komornikowi żadnej nowej dyspozycji np. ponowne sprawdzenie w OGNIVO co do rachunków bankowych albo w CEPiK czy dłużnik ma już samochód, tudzież nie wskazał nowego składnika majątku dłużnika do zajęcia przez komornika, to komornik zgodnie z Art. 823 Kodeksu postępowania cywilnego egzekucję umarza i zwalnia też między innymi rachunek bankowy.

Z tym, że znam niejednego komornika co egzekucji w takim przypadku nie umarza i toczy się latami nawet pomimo całkowitej bierności wierzyciela (rachunek bankowy też pozostaje zajęty wówczas).

Pytanie: Dostałam pismo że umarza postępowanie że cofnie wpis z księgi wieczystej to nie powinien odblokować mi konta?

Odpowiedź: Komornik umarza (z tego co wiem z naszej wcześniejszej korespondencji) tylko egzekucję z nieruchomości a nie ze wszystkiego. Umarza egzekucję z nieruchomości gdyż w ciągu roku wierzyciel nie wniósł o dalsze niezbędne czynności aby mogło dojść do licytacji.

Jeżeli komornik już szukał kont dłużnika (przez OGNIVO) to proponuję po prostu nowe założyć; polecam dobre konta osobiste tutaj.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 7 Ocena średnia: 4.3]

30/08/2016

kategoria komornik

Skomentuj