Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przymusowa rozdzielność majątkowa w wypadku bezskutecznej egzekucji

skomentuj

Pytanie: Mimo usilnych starań komornika zaległości alimentacyjne sięgają ok 26 tys Czy jest jakaś możliwość ich wyegzekwowania? Były mąż pracuje z reguły na czarno ma z drugą rodziną dom, samochód – wszystko jako współwłasność a ja mam problem z odzyskaniem tego co sąd zasądził i prawnie się dziecku należy Jeśli istnieje taka możliwość to co mam zrobić byście się tym zajęli.

Odpowiedź: Jeżeli tylko współmałżonek jest dłużnikiem a drugi współmałżonek nie wyraził zgody na zaciągnięcie długu, to egzekucja z majątku wspólnego małżeńskiego nie wchodzi w rachubę. Jednakże w przypadku bezskutecznej egzekucji (albo uprawdopodobnienia że będzie taka egzekucja bezskuteczna) istnieje możliwość dokonania przymusowego podziału majątku wspólnego a z wnioskiem występuje niezaspokojony wierzyciel. Chyba wciąż niewielu wierzycieli (jak i dłużników) wie o tym. Skorzystać z tego prawa mogą wierzyciele alimentacyjni jak i z innego tytułu, w tym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Takie uprawnienie przysługuje wierzycielowi na podstawie art. 52 § 1a Kodeksu rodzinnego opiekuńczego. gdy wierzyciel będzie dysponował prawomocnym wyrokiem ustanawiającym rozdzielność majątkową, to co prawda nie może skutecznie wnieść do komornika o egzekucję z majątku (np. z nieruchomości) który był wspólny ale może wnieść o zajęcie prawa przysługującego dłużnikowi prawa wynikającego z podziału majątku. I tak też na przykład, jeżeli w wyniku podziału owego majątku małżonek dłużnika będzie musiał spłacić dłużnikowi za połowę mieszkania, to komornik może na wniosek wierzyciela zająć tę spłatę i przekazać wierzycielowi.

A zatem dziecko Pani może z tego uprawnienia skorzystać; jako jego przedstawiciel ustawowy może się Pani tym zająć. Jeżeli się Pani zdecyduje, to proszę pytać, poprowadzę Panią, oczywiście gratis, tylko za dobre słowo. Nie ma sensu zatrudniać prawnika, sprawa jest prosta.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

28/08/2016

kategoria komornik

Skomentuj