Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Według CEPiK dłużnik ma samochody a on twierdzi, że to brata ciotecznego

skomentuj

Pytanie: Mam w ostatnim piśmie z cepiku że dłużnik posiada 3 pojazdy dość drogie, dopiąć to do wniosku o wyjawienie majątku? Prawdopodobnie nie wskaże tego dłużnik bo kiedyś twierdził, że to nie jego tylko brata ciotecznego. Tak powiedział komornikowi a widnieje we wpisie w cepiku że jego. I jakby nie wskazał tego we wniosku to co mam zrobić?

Odpowiedź: Jak najbardziej, dołączyć do wniosku i napisać o tym we wniosku oraz, jak już kiedyś pisałem, zażądać aby wskazał, gdzie te pojazdy się znajdują. Jeżeli sprzedałby lub darował te samochody, to przecież w CEPiK, po zarejestrowaniu pojazdu na nowego właściciela czyli brata ciotecznego, zostałaby naniesiona adnotacja o nowym właścicielu. Wydział komunikacji bowiem po zarejestrowaniu przez nowego właściciela pojazdu, przekazuje do CEPiK informacje o tym w odniesieniu do tegoż samochodu który już w CEPiK figuruje odkąd nabył go poprzedni właściciel czyli dłużnik. Ponadto, do CEPiK przekazują informacje także firmy ubezpieczeniowe o informacje o ubezpieczeniu pojazdu jak również stacje kontroli pojazdów tylko nie wiem, czy w tych dwóch ostatnich przypadkach przekazują też dane właściciela. Na pewno jednak wydziały komunikacji takie dane przekazują do CEPiK. A nabywca pojazdu (nowego jak i używanego) ma 30 dni na przerejestrowanie pojazdu. Te uwagi może Pan zawrzeć we wniosku pisząc też że dłużnik w Pana ocenie kłamie twierdząc, iż nie on tylko brat jest właścicielem tych pojazdów. Warto aby był Pan na tym wyjawieniu majątku i dopytywał dłużnika przed sądem a nie zdawał się tylko na sąd.

Jeżeli dłużnik podtrzyma przed sądem swe twierdzenie że to jego brat jest właścicielem tych samochodów a nie on, to według według mnie będzie już podstawa wszczęcia postępowania karnego o ukrywanie majątku. Być może dłużnik przedstawi jakieś datowane wstecznie umowy kupna sprzedaży czy też darowizny samochodu ale w sytuacji gdy nie dokonano przerejestrowania samochodu są podstawy do uznania tych umów za fikcyjne czyli pozorne. Dodatkowo w postępowaniu (raczej moim zdaniem nie w sprawie wyjawienia majątku tylko tym późniejszym – karnym o ukrywanie majątku) można sprawdzić, czy został opłacony przez brata dłużnika podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w związku z rzekomym darowaniem bratu samochodów tudzież sprzedaniu mu ich. Skoro darowizna / sprzedaż fikcyjna (umowa datowana wstecznie) to i PCC nie został opłacony co też jest dowodem na fikcję umów. Oczywiście dłużnik może sprzedać te samochody albo darować z datą faktyczną, choćby jutrzejszą ale wtedy też jest to przestępstwo – udaremniania egzekucji no i można skorzystać na gruncie cywilnym ze skargi pauliańskiej.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 9 Ocena średnia: 4.6]

20/08/2016

Skomentuj