Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Za jaką cenę chciałbyś sprzedać weksel?

komentarze 4

Taki krótki mail z archiwum:

Posiadam dwa weksle o wartości łącznej 9 tyś złotych. Chciałabym je sprzedać, ponieważ zależy mi na czasie i nie chcę mieć nic wspólnego z moim dłużnikiem. Czy Państwo zajmują się skupem weksli?

Ciekawe, ile chciałby Pan za te weksle, jakie jest Pana wyobrażenie co do cen takich wekslowych wierzytelności. Założyłbym się że wyobrażenie ma Pan zbyt wysokie. Weksle same w sobie nie są zabezpieczeniem wierzytelności i tak zapewne tu nic dobrego nie wiadomo o osobie prywatnej (albo i o firmie) czy ma jakiś majątek i dochody. Jeżeli nie ma, to jest wysoce prawdopodobne że windykacja będzie bezskuteczna.

Już wielokrotnie pisałem na tym blogu, że weksel jest niczym jeżeli dłużnik wekslowy nie posiada majątku, dochodów. Otrzymałem w przeciągu wielu lat wiele ofert sprzedaży wierzytelności. Najwyższe ceny ustalali wierzyciele … wekslowi. Szukali frajera który myśli (jak oni kiedyś), że weksel to papier wartościowy? Autor maila być może też świadomie szukał frajera: „zależy mi na czasie i nie chce mieć nic wspólnego z moim dłużnikiem”. Czyżby były to faktyczne powody decyzji o sprzedaży weksli? Wątpię.

Trochę do myślenia, faktycznie niezorientowanym osobom; czytajcie, co następuje.

Wierzytelności po bezskutecznej egzekucji komorniczej można sprzedać, nie wiem… może za 10% maksymalnie. A większość egzekucji komorniczych przeciwko osobom prywatnym jest … bezskutecznymi. Istnieje zatem wysokie prawdopodobieństwo tego, że po uzyskaniu nakazów zapłaty z tych weksli które autor maila oferuje do sprzedaży, egzekucja będzie … bezskuteczna.

Wyższą cenę (choćby i 50% albo jeszcze więcej) za dług po bezskutecznej egzekucji komorniczej może zapłacić osoba która ma rozliczenia z dłużnikiem tzn. sam jest dłużnikiem tego dłużnika albo ma zamiar nim być. Wtedy taki dług potrzebny mu do kompensaty. Jednak mając dłużnika który firmy nie prowadzi, raczej mało prawdopodobne, że trafi się ktoś kto chciałby kupić tenże dług do kompensaty, czyli potrącenia.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

18/08/2016

kategoria weksel

Komentarze do 'Za jaką cenę chciałbyś sprzedać weksel?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Mysle, ze 10proc jest zawyzone, a 50proc zanizone w tych przykladach.

  Lech (remitent.pl)

  19 Sie 16 05:39

 2. Myślę, że wiele zależy od determinacji właściciela wierzytelności która ktoś chce kupić do kompensaty i od tego czy wie, że nabywca che skompensować a nie odzyskiwać.

  admin

  19 Sie 16 05:59

 3. Masz rację co do zasady, polemizuję tylko z tymi rzucanymi procentami. Jakby był ktoś, kto daje 10% za tytuły po nieskutecznych egzekucjach, to by miał setki chętnych na transakcję w każdej chwili, z kolei ten dłużnik dłużnika też może kupić wierzytelność znacznie wyżej niż za 50%, chyba że mamy do czynienia z sytuacją, że dłużników dłużnika jest mało, a wierzytelności na sprzedaż dużo. W przeciwnym przypadku nawet ponad 90% jest dla obu stron zyskiem.

  Lech (remitent.pl)

  21 Sie 16 20:35

 4. Tak, 90% jest zyskiem ale czy sprzedający dla którego zbycie wierzytelności po bezskutecznej egzekucji za 50% jest „złapaniem Pana Boga za nogi” wytrzyma psychicznie i będzie się targował w górę nawet wiedząc, że to do kompensaty? Ja nie wiem, czy wytrzymałbym i targował się w górę gdyby potencjalny nabywca powiedział, że daje maks 50% i ani procenta więcej.

  admin

  21 Sie 16 21:32

Skomentuj