Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zabezpieczenie powództwa przeciwegzekucyjnego

komentarze 4

Pytanie: Komornik prowadzi na rzecz byłego wierzyciela egzekucję która jest całkowicie bezpodstawna, bo dług został mu spłacony przeze mnie zaraz po wydaniu wyroku. Chcę złożyć w sądzie pozew o pozbawienie wykonalności wyroku, już wiem, że to prosty pozew i w paru zdaniach wystarczy napisać. Mam natomiast pytanie, ile sąd ma czasu na rozpatrzenie takiego pozwu? Komornik już raz ściągnął z wypłaty mojej prawie tysiąc złotych a ja dowiedziałem się o tym dopiero przedwczoraj wróciwszy z wakacji. Pieniądze z tego na pewno już przesłał temu oszustowi bo jak wyczytałem na komornik cztery dni na to.

I jeszcze jedno pytanie, żeli można: czy komornik odpowiada solidarnie ze Skarbem Państwa i z tym wierzycielem oczywiście za bezprawne przekazanie pieniędzy temu byłemu wierzycielowi

Odpowiedź: Powództwo przeciwegzekucyjne sąd powinien rozpoznać bez zbędnej zwłoki ale nie ma w tym wypadku określonego terminu na rozpatrzenie. Może Pan jednak a raczej powinien Pan w takiej sytuacji żądać też w pozwie zabezpieczenia powództwa poprzez nakazanie przez sąd komornikowi aby ten zawiesił postępowanie egzekucyjne do czasu wydania przez sąd wyroku. A zgodnie z art. 737 Kodeksu postępowania cywilnego wniosek o udzielenie zabezpieczenia podlega rozpoznaniu bezzwłocznie, nie później jednak niż w terminie tygodnia od dnia jego wpływu do sądu.

Odpowiadając na drugie pytanie, to należy stwierdzić, że komornik ani Skarb Państwa nie ponoszą odpowiedzialności za to, że były wierzyciel bezprawnie złożył wniosek egzekucyjny i komornik zdążył już dla niego ściągnąć jakąś kwotę od Pana. Skąd komornik miał wiedzieć, że jest to bezpodstawna egzekucja, bo Pan już zapłacił należność objętą wyrokiem? Otrzymał wniosek o wszczęcie egzekucji wraz z wyrokiem, obejrzał wyrok i uznał że jest prawdziwy i wszczął egzekucję zgodnie z wnioskiem wierzyciela.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

16/08/2016

kategoria komornik

Komentarze do 'Zabezpieczenie powództwa przeciwegzekucyjnego'

Subscribe to comments with RSS

 1. Biegiem do komornika z pismem i pot. zapłaty, komornik ma obowiązek pisemnie zapytać Wierzyciela czy podtrzymuje złożony wniosek – opisać że dług spłacony. Równolegle do Sądu z powództwem przeciwegzekucyjnym, dzień poźniej w tym samym sądzie prosić o rozmowę z sędzią przewodniczącym i naświetlić sprawę, pokazać pismo do komornika z pieczątką dzienną, pot zapłaty.

  Pako

  16 Sie 16 12:48

 2. Tak ale jeżeli wierzyciel nic nie odpowie, to komornik chyba dalej będzie egzekucję prowadzi. A udzielenie nieudzielenie odpowiedzi nie jest karalne.

  admin

  16 Sie 16 14:01

 3. Komornik widząc potwierdzenie zapłaty, jak i powództwo przeciwegzekucyjne musi zajętą kwote wpłacić na depozyt sądowy do czasu rozstrzygnięcia.

  Pako

  17 Sie 16 12:14

 4. Który przepis tak stanowi? Kiedyś w jednej z moich spraw dłużnik napisał do komornika, że dług jest spłacony co nie było prawdą – przedstawił komornikowi potwierdzenie spłaty części długu a późniejsze moje powództwo dotyczyło reszty długu i to ta zasądzona reszta skierowana została do komornika. Komornik przesłał mi to potwierdzenie i pismo dłużnika pytając, co ma czynić. Nie chciało mi się odpisywać i telefonicznie powiedziałem, jak jest i zapytałem, co będzie jak nie odpiszę. Komornik odpowiedział, że wtedy będzie dalej egzekucję prowadził. No i nie odpisałem a komornik dalej egzekucję prowadził i pieniądze mi przekazywał.

  admin

  17 Sie 16 13:52

Skomentuj