Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zaliczenie przez wierzyciela nadpłaty do innej sprawy

skomentuj

Pytanie: Mam taką dość nietypową chyba sytuację. Otóż moim dłużnikiem jest spółka S.A w stosunku do której komornik prowadzi egzekucję. A właściwie prowadził ją do wtorku 12 sierpnia 2016

1) We wtorek 12 sierpnia 2016 komornik ściągnął ze spółki S.A. całą wierzytelność i przelał środki na moje konto bankowe. Czyli właściwie egzekucja zakończyła się całkowitym sukcesem

2) W środę 13 sierpnia 2016 otrzymałem drugi przelew tym razem od jakiejś spółki z o.o., której nie znam z tytułem „dyspozycja zapłaty za spółkę S.A.”

W sumie otrzymałem spłatę podwójnie. Spółka S.A. to holding finansowy posiadający udziały lub będący właścicielem kilkudziesięciu powiązanych spółek. Spółka z o.o. to typowy słup z jedną osobą jako prezesem. Przeciwko spółce S.A. prowadzone jest śledztwo prokuratorskie – oszustwo na szkodę wielu osób w tym mnie (mam tam status pokrzywdzonego). Ogólnie można rzec że jest to biznes polegający na wyłudzaniu od ludzi pieniędzy. W moim wypadku chyba popełnili jakiś błąd bo sami już pewnie nie mogą się połapać z setkami transakcji które prowadzą oraz pajęczyną powiązanych spółek słupów albo w końcu przestraszyli się prokuratora. Nie jest to istotne.

Pytanie moje brzmi: czy ci przestępcy mogą w jakikolwiek sposób żądać ode mnie zwrotu środków które wpłaciła na moje konto spółka słup tzn sp z o.o.? Ja myślę że oszuści ze spółki S.A. po prostu nie zauważyli że komornik dzień wcześniej ściągnął od S.A. dług bo kwota nie była duża a spółka słup czyli ta spółka z o.o. czy to ze strachu przed prokuratorem czy to z powodu bałaganu wykonała tą dziwną dyspozycję.

A czy ta spółka akcyjna jest jeszcze Panu coś winna? Napisał Pan, że komornik ściągnął dla Pana z tej spółki egzekwowaną należność. Napisał Pan też, że jest Pan jednym z pokrzywdzonych przez tą spółkę i ma Pan status pokrzywdzonego – czy to jest osobna sprawa a jeżeli tak, to czy jest Pan w stanie podać konkretną kwotę oszustwa i czy jest to bezsporna należność?

Odpowiadając na pytania:

1) Komornik powiedział, że ściągnął całość i zamyka egzekucję oraz że nie potrzeba tu mojego wniosku bo robi to z urzędu

2) Spółka SA obecnie nie jest mi nic winna – ale niestety dwie inne spółki powiązane kapitałowo i osobowo z SA są mi winne pieniądze, których nie zamierzają zwrócić.

3) Postępowanie egzekucyjne komornicze wynikało z nakazu zapłaty z mojej sprawy cywilnej przeciwko SA. Postępowanie w Prokuraturze Okręgowej to postępowanie karne. Jest to osobne postępowanie i jest jeszcze na etapie przedsądowym – prokurator wszczął śledztwo i nie wiadomo kiedy sprawa trafi do sądu. Wiem, że ten prezes słup ze spółki z o.o. ma być niedługo przesłuchiwany.

4) Należność jest bezsporna. Co do kwoty oszustwa to nie jestem w stanie jej podać bo nie wiem ile osób oszukała SA – są to kwoty milionowe. W moim wypadku to kilka tysięcy – dokładnie trudno mi podać bo trzeba by wyliczyć odsetki, chyba że przyjąć kwotę którą przelał na moje konto komornik to wtedy jest dokładnie co do grosza.

Odpowiedź: Jeżeli (jeśli dobrze zrozumiałem) chodzi o oszukanie Pana (w osobnej sprawie) przez tę spółkę akcyjną w imieniu której spółka z o.o. przelała Panu należność już wyegzekwowaną przez komornika, to ja na Pana miejscu spróbowałbym zatrzymać kwotę na jaką opiewa oszustwo a resztę zwrócił tej spółce z o.o. która przelewu dokonała. Następnie napisałbym do prokuratury że według Pana spółka akcyjna w imieniu spółki z o.o, dobrowolnie naprawiła Panu szkodę. Czy ostatecznie jednak będzie Pan mógł zatrzymać te pieniądze, tego nie wiem. Ja spróbowałbym, tak.

Sierpień 14th, 2016 at 3:48 pm

kategoria: wyłudzenie

Skomentuj