Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Obawy dłużnika przed utratą udziału w nieruchomości

skomentuj

Pytanie: Jeśli komornik ma mój dług, którego wierzycielem jest Bank to rozumiem, że ma prawo wejść mi na dom. Dom jest dwu piętrowy z poddaszem na małej działce 333m2 Właścicielami są moja mama, mój mąż i ja (ja z mężem mamy rozdzielczość majątkową, ale nie ma tego w księdze wieczystej choć rozdzielczość była spisana o wiele wcześniej przed kupnem domu). Rozumiem że ma prawo wystawienia domu do licytacji. Wiem już że może zlicytować tylko mój udział w ułamkowej części domu. Wiem że jest pierwsza licytacja na której ( oby tak się stało ) nikt nie kupi mojego udziału. Potem jest druga licytacja ( oby się udało i nikt nie kupi mojego udziału ) chociaż będę próbowała sama go wykupić, ale jeszcze nie mam pojęcia skąd wezmę pieniążki. Wiem również że po roku komornik znów może wystawić do licytacji mój udział. I moje pytanie ile razy może tak wystawiać mój udział?

Czy lepiej jeśli dom jest podzielony u notariusza ( póki jeszcze nie jest zajęty u komornika ) i jak najlepiej można podzielić aby była moja część jak najmniej atrakcyjna. Przepraszam za takie wyrafinowane pytania, ale już nie mam siły walczyć z długami. Narobiłam sobie długów chciałam je spłacić w mniejszych ratach ale nie dano mi szansy. A ja się boję stracić jedyne co mam dach nad głową.

Odpowiedź: Ty jako dłużnik nie możesz bać udziału w licytacji swojej części domu.

Po dwóch bezskutecznych licytacjach komornik po prostu umarza egzekucję z nieruchomości i na wniosek wierzyciela za pół roku można znowu przeprowadzić licytację, później drugą i znów umorzenie i znów jak wierzyciel zechce, to za pół roku i tak dalej i tak dalej, bez ograniczeń co do liczby takich powtórek.

Dom podzielony to według mnie większe ryzyko, że ktoś się skusi na licytacji aby kupić Twój udział, już po podziale. Odpada mu wówczas znoszenie współwłasności. Nie znam domu więc nie wiem, jak podzielić aby przypadł Ci najmniej atrakcyjny udział. Ustalcie to między sobą – współwłaściciele a notariusz to zatwierdzi.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

09/08/2016

Skomentuj