Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Windykacja prywatnej pożyczki – brak pieniędzy na wpis sądowy

skomentuj

Taki mail z przeszłości:

Przeczytałam, że Pana firma zajmuje się także windykacją należności od osób prywatnych. Pożyczyłam 23 000 komuś, kto bardzo nie chce tego oddać, posiadam podpisane zobowiązanie zwrotu pożyczki ze wszystkimi danymi tej osoby, ale nie chcę oddawać tej sprawy do sądu, bo wiąże się to z kosztami, których obecnie nie mogę ponieść. Jeśli byłby Pan w stanie zająć się taką sprawą, bardzo proszę o kontakt. Pozdrawiam i życzę udanego tygodnia.

Pozew o zapłatę bardzo prosty w takiej sprawie a koszt wpisu w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym to zaledwie 1,25% kwoty dochodzonej pozwem jednak rozumiem, że gdy ktoś po prostu nie ma pieniędzy, to i taka kwota 288 zł. wymaganego wpisu może być dlań kwotą zaporową. Nie pierwszy to przykład kiedy osoba niegdyś przy forsie którą stać było na udzielenie sporej pożyczki, później nie ma pieniędzy nawet na sądowe dochodzenie zwrotu pożyczki. Co gorsza, jak wynika z mojej praktyki, miażdżąca większość postępowań egzekucyjnych przeciwko prywatnym pożyczkodawcom jest bezskutecznych a komornik też bez zaliczki nie pracuje i zanim dokona jakichkolwiek czynności, to wezwie wierzyciela do wpłacanie zaliczki np. 250 zł.

Jednak roszczenie można ograniczyć w pozwie. Zamiast dochodzić w pozwie zapłaty 23 000 zł., można ograniczyć powództwo do wybranej niższej kwoty, choćby np. do 2 000 zł. i wtedy wpis sądowy będzie proporcjonalnie niższy (25 zł.). Można w ten sposób stosunkowo niskim kosztem przekonać się, czy dłużnik ma jakiś majątek – czy komornik coś mu zajmie i jeżeli tak, to resztę roszczenia skierować na drogę sądową (cała reszta w jednym pozwie bądź też stopniowo np. w kilku pozwach).

Na upartego komornikowi też nie cała żądaną zaliczkę trzeba wpłacić. Można na początku wpłacić np. tylko część z zaznaczeniem iż jest to na sprawdzenie w ZUS czy dłużnik pracuje (po ustaleniu pracodawcy komornik zajmie wynagrodzenie).

kategoria: windykacja

Skomentuj