Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wyrok cywilny przeciwko dłużnikowi później skazanemu

komentarze 3

Taki mail z 2014 roku:

Mamy z mężem wyrok z 2000r. dotyczący zasądzonej nam kwoty 64.000 zł. + odsetki+ zwroty kosztów od osoby fizycznej: … , która od 1996r.była właścicielką biura nieruchomości … w Poznaniu. Było to biuro które pośredniczyło w zamianie mieszkań zadłużonych. Biuro wyszukiwało zadłużone mieszkanie, potem lokal zastępczy dla eksmitowanych właścicieli. Przyszły właściciel płacił za tanie mieszkanie zastępcze, spłacał długi osób eksmitowanych, po czym miał dostać klucze. Niestety nigdy kluczy do mieszkania nie otrzymaliśmy ale też nie zwrócono nam wpłaconych pieniędzy. Wyrok ma klauzulę wykonalności od 2001r, jednak czynności komornika są bezskuteczne. Niestety nie wiemy czy … prowadzi jakąkolwiek działalność w Poznaniu. Skazujący ją wyrok na 3 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu został wydany w 2004 r. Proszę o informację czy pomimo tak długiego upływu czasu, sprawa ma jakiekolwiek szanse na pozytywne rozwiązanie. Jeżeli będą potrzebne dodatkowe informacje lub wyjaśnienia pozostawiamy nr telefonu.

Jeżeli o nadanie klauzuli wykonalności wystąpiliście przed 10 laty i jeżeli komornik umorzył postępowanie egzekucyjne przed 10 laty, to roszczenie jest przedawnione. Nie przeszkadza to w złożeniu wniosku egzekucyjnego u komornika ale dłużnik może skutecznie podnieść zarzut przedawnienia. Wątpię jednak aby mu się chciało, bo zapewne nie ma nic na siebie. To, czy teraz prowadzi działalność gospodarczą, można sprawdzić w CEIDG.

Z tego co widzę, to macie wyrok w sprawie cywilnej i właśnie przedawnione jest roszczenie stwierdzone tym wyrokiem. A skoro został wydany wyrok cywilny, to w wyroku karnym sąd już nie zasądza obowiązku naprawienia szkody. Dlatego w takich sprawach warto poniechać wniesienia pozwu o zapłatę (notabene były to przecież wysokie koszty) i poczekać na wyrok w sprawie karnej wniósłszy wcześniej o zasądzenie w nim obowiązku naprawienia szkody – pokrzywdzony wierzyciel nie ponosi w postępowaniu karnym żadnych kosztów. I wtedy jest straszak na takiego skazanego w zawieszeniu dłużnika (który majątek przed komornikiem ukrył) a mianowicie jeżeli nie naprawi szkody czyli nie zwróci pieniędzy, to sąd może odwiesić wykonanie kary pozbawienia wolności.

Konkludując, spieprzyliście to.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

05/08/2016

kategoria: naprawienie szkody

Komentarze do 'Wyrok cywilny przeciwko dłużnikowi później skazanemu'

Subscribe to comments with RSS

 1. Myślę, że konkluzja jest nie na miejscu. Skoro w 2001r mieli już tytuł wykonawczy w sprawie cywilnej to jest dla mnie oczywiste, że udali się do komornika.

  Wyrok w sprawie karnej zapadł 3 lata później i nikt nie wiedział jaki on będzie. Wstrzymywanie się z egzekucją tylko dlatego, że trwa proces karny i być może po x latach zapadnie wyrok skazujący byłoby działaniem zupełnie nieracjonalnym. Czas bowiem zawsze działa na niekorzyść wierzyciela. Moim zdaniem wierzyciele postąpili właściwie. Jedyny błąd to to, że nie wznowili egzekucji i doprowadzili do przedawnienia.

  Jerzy

  5 Sie 16 16:42

 2. Moim zdaniem powinni zdawać sobie sprawę z tego, że ten dłużnik – oszust nie ma nic na siebie formalnie. Większość egzekucji komorniczych jest bezskutecznych ale oczywiście oni mogli sobie nie zdawać z tego sprawy.

  admin

  5 Sie 16 20:42

 3. W 99% zarzuty prokuratorskie przekładają się na skazanie w sądzie. Zarzut prokurator przedstawił na pewno szybko i można było już założyć, że dłużnik zostanie skazany. A jeżeli miałby jakiś majątek, to by można zabezpieczyć w postępowaniu karnym.

  Rybak

  6 Sie 16 07:02

Skomentuj