Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Umorzenie postępowania egzekucyjnego

komentarze 2

Mail sprzed kilku lat:

Mam sprawę – wyrok sądu co do właścicieli komisu samochodowego w Łodzi, którzy komis prowadzili, nie płacili właścicielom aut itp. Itp., i miedzy innymi nie zapłacili mi za auto wstawione do komisu; sąd orzekł wyrok (zwrot 19200 zł z odsetkami od 2006 roku), dokumenty mam, ale obaj odsiadywali karę więzienia; raz byłem u komornika, po uzyskaniu wyroku (sprawa się toczyła chyba 6 lat) w 2008 roku, ale komornik powiedział, że jeszcze siedzą (teraz pewnie już wyszli) i drzwi do mieszkań zastał zamknięte. W związku z powyższym, komornik (niby na mój wniosek) wydał postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego (nie wiem czy dobrze zrobiłem godząc się na to, bo pewnie dla komornika tak jest wygodniej), jednocześnie komornik mi oznajmił, że w terminie późniejszym w każdej chwili mogę ponownie zgłosić się do komornika celem uruchomienia procedury egzekucyjnej. To było w sierpniu 2009; od tego czasu niestety nie zajmowałem się tą sprawą, ale w końcu znalazłem chwilę, żeby sprawdzić, czy są jeszcze szanse na odzyskanie pieniędzy z samochodu z odsetkami; o aucie nie wspomnę, bo sąd wydał wyrok, że obecny właściciel (taki sam łobuz jak ci właściciele) ma użytkować samochód, a nie ja; długo by o tym opowiadać; i tu też liczę na Państwa opinię.

Komornik zapewne przysłał Panu pismo „Wysłuchanie wierzyciela przed umorzeniem postępowania egzekucyjnego” w którym napisał, że egzekucja jest bezskuteczna i jeżeli nie złoży Pan dalszych wniosków co do prowadzenia egzekucji, to postępowanie zostanie umorzone. Pan nie zgłosił żadnych wniosków więc komornik postępowanie egzekucyjne umorzył.

Najmniej istotne jest to, że dłużnicy przebywali wówczas w więzieniu, bo nawet gdyby otworzyli drzwi komornikowi, to zapewne nie mieliby w domu nic wartościowego, żadnych przedmiotów z licytacji których mógłby pan jako wierzyciel zostać zaspokojony.

Komornik powinien natomiast dokonać standardowych sprawdzeń tzn. w zakresie rachunków bankowych – czy dłużnicy je posiadają, sprawdzić w CEPiK, czy mają samochody, sprawdzić czy mają nieruchomości, czy przysługuje im zwrot nadpłaty podatku, tudzież czy mają inne wierzytelności. Tylko ze w przypadku takich typów zapewne okazałoby się, że nic nie mają i po wyjściu z więzienia ich formalna sytuacja majątkowa nie ulegnie zmianie. Komornik mógłby też jednak sprawdzić, czy nie przepisali na kogoś składników majątku i gdyby tak stało na skutek czego egzekucja Pańskiej należności jest bezskuteczna, to mógłby pan wystąpić do sądu ze skargą pauliańską aby mógł komornik dla Pana prowadzić egzekucję z tych składników majątku. Być może jednak żadnych formalnych takich darowizn nie było.

Pozostają do podjęcia działania niekonwencjonalne ale tacy zatwardziali dłużnicy mogą się nie bać. No i ewentualnie może Pan spróbować sprzedać dług ogłaszając się w internecie lub szukając dojścia w półświatku. Proszę jednak liczyć się z tym, że owi dłużnicy do takowego (miejscowego) półświatka też mogą należeć.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

04/08/2016

kategoria komornik

Komentarze do 'Umorzenie postępowania egzekucyjnego'

Subscribe to comments with RSS

  1. Po jakim czasie począwszy od umorzenia postępowania egzekucyjnego można znowu oddać sprawę komornikowi? Co do egzekucji z nieruchomości to wiem, że po pół roku a z innych rzeczy jak samochód, konta bankowe?

    Macieju

    4 Sie 16 08:49

  2. Nawet tego samego dnia po umorzeniu z innych składników można wszcząć ponowną egzekucję. Tylko nieruchomości dotyczy to ograniczenie i istotnie po umorzeniu nowa egzekucja z tej samej nieruchomości zgodnie z art. 985 § 1 KPC może być wszczęta dopiero po pół roku.

    admin

    4 Sie 16 09:48

Skomentuj