Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dłużnik ma pojazdy ale komornik nie wie, gdzie

komentarzy 11

Pytanie: Przyszło mi od komornika wypis z CEPIK aktualny jakie posiada pojazdy dłużnik a nie ma ich w miejscu zamieszkania dłużnika (nie wiem gdzie się znajdują) , może komornik wystosować pismo albo ja do dłużnika żeby podstawił pod kancelarię albo gdzie stoją i powiadomił strony? Albo co innego można zrobić.

Odpowiedź: Niestety prawo polskie w tym zakresie jest takie głupie, że komornik ani Pan nie ma prawa żądać tego od dłużnika tzn. żądać możecie, ale nie macie instrumentów (ukaranie grzywną, aresztem…) aby go zmusić do podstawienia Wam przez dłużnika jego samochodów.

Jedyne co Pan może (nie licząc śledzenia dłużnika przez Pana albo detektywa), to wystąpić do sądu z wnioskiem o nakazanie dłużnikowi wyjawienia majątku w trybie Art. 913 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego który stanowi, że jeżeli zajęty w egzekucji majątek dłużnika nie rokuje zaspokojenia egzekwowanych należności lub jeżeli wierzyciel wykaże, że na skutek prowadzonej egzekucji nie uzyskał w pełni zaspokojenia swej należności, może on żądać zobowiązania dłużnika do złożenia wykazu majątku z wymienieniem rzeczy i miejsca, gdzie się znajdują.

To, że dłużnik ma samochody, to już Pan wie natomiast jak widać, zgodnie z tym powyższym przepisem może Pan sądownie żądać od dłużnika, aby wskazał, gdzie te samochody są.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

01/08/2016

Komentarze do 'Dłużnik ma pojazdy ale komornik nie wie, gdzie'

Subscribe to comments with RSS

 1. To nie jest głupota. Chodziło o to, żeby pracę dać jak największej liczbie próżniaków w sądzie. Zamiast jednego wezwania od komornika do dłużnika o wyjawienie majątku, celebrowana jest odrębna procedura, ale w sądzie. Robotę ma sędzia i protokolantka, za państwowe a więc nasze pieniądze.

  lubudubu

  1 Sie 16 18:13

 2. Pragę tylko zauważyć, że wyjawienia majątków to nie jedyny rodzaj spraw którymi zajmują się próżniacy sądowi.

  próżniak sądowy

  2 Sie 16 08:24

 3. Tak, ale gdyby Wam odjąć te wyjawienia majątku tudzież i niektóre inne bzdury które powinny być załatwiane poza sądem, to o niejeden etat zmniejszyłoby się zatrudnienie. Nie mówiąc o oszczędności cennego czasu.

  admin

  2 Sie 16 10:17

 4. 40 złotych opłaty sądowej na rzecz skarbu wciąż teoretycznego państwa, też piechota nie chodzi. Tyle wynosi opłata od wniosku od wyjawienie majątku przez dłużnika.

  admin

  2 Sie 16 15:51

 5. Jakie dokumenty mam zlozyc i w jakim sadzie? Chcialbym rowniez zeby o wszystkim co wyjawi dluznik informowano mnie i jak wskazac we wniosku zeby sad nakazal podanie miejsca pojazdow ktore sa w cepiku.

  Pawel

  2 Sie 16 21:14

 6. W sądzie cywilnym właściwym miejscowo dla dłużnika. Najlepiej poczekać jednak, aż otrzymasz od komornika „Wysłuchanie wierzyciela przed umorzeniem postępowania egzekucyjnego” kiedy już będzie wiadomo, że komornik nic więcej nie będzie robił, bo wyczerpał możliwości. I takie pismo dołączasz do wniosku a we wniosku piszesz np., że na podstawie tego przepisu który wskazałem, wnosisz o zobowiązanie dłużnika do wyjawienia majątku i wskazania miejsc w których ten majątek się znajduje. Uzasadniasz, że egzekucja jest bezskuteczna i wskazujesz na owe pismo – wysłuchanie. Zostaniesz poinformowany o terminie wyjawienia majątku i możesz przyjść.

  admin

  2 Sie 16 22:00

 7. Otrzymałem od komornika pismo w którym nie znalazł żadnych dochodów dłużnika. I na końcu jest takie zdanie „.. że instanieja przesłanki do umorzenia postepowania..
  Wystarczy takie pismo do wyjawienie majątku dłużnika przed sądem??

  Paweł

  3 Sie 16 16:23

 8. Najlepiej mieć już do komornika „Wysłuchanie wierzyciela przed umorzeniem postępowania” i to dołączyć do wniosku o wyjawienie majątku.

  admin

  3 Sie 16 16:28

 9. P.S. Moim zdaniem powinno wystarczyć to pismo które już masz.

  admin

  3 Sie 16 17:11

 10. Kopie czy oryginaly mam dolaczyc do tego wniosku i jakie inne dokumenty?

  Pawel

  3 Sie 16 22:09

 11. Ja wniosku o to nigdy nie składałem ale do pozwów dołączałem kserokopie i było dobrze. Wyroku dołączać nie musisz, tylko to pismo od komornika o ile są tam dokładne dane dłużnika.

  admin

  3 Sie 16 22:45

Skomentuj