Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„co oznacza skuteczne doręczenie listu zwykłego”

skomentuj

Takie tytułowe wyrażenie ktoś wpisał w wyszukiwarce. Skuteczne doręczenie kojarzy mi się raczej z listem poleconym. Wysyłając list zwykły, nie otrzymujesz żadnego potwierdzenia (zostawiasz w okienku na poczcie lub wrzucasz do skrzynki pocztowej) i taka przesyłka nie jest rejestrowana na poczcie (o czym nie wiedział jeden policjant z dwudziestoletnim stażem pracy w policji za biurkiem i miał pretensje na poczcie, że nie zarejestrowali listu zwykłego, naprawdę).

Nie wiemy zatem, czy list zwykły został doręczony. Możesz co prawda w klapie płaszcza swego zamieścić kamerkę która nagra, jak ten list zostawiasz w okienku na poczcie albo jak wrzucasz go do skrzynki pocztowej ale nie można wykluczyć tego, że poczta list zgubi i nie udowodnisz adresatowi, ze list otrzymał. Albo że Ty wyłączyłeś kamerkę i poprosiłeś w okienku aby Ci go zwrócono bo rozmyśliłeś się i nie wyślesz. Tylko jeżeli on zareaguje na ten list też listem albo mailem do Ciebie pisząc np. „W odpowiedzi na Pana pismo z dnia w którym Pan…”, to można uznać, że list został skutecznie doręczony.

Jeżeli jakaś procedura (np. uprzedzenie przed umieszczeniem w jakimś nieskutecznym BIG albo przedsądowe wezwanie do zapłaty) wymaga wysłania pisma pocztą poleconą, to skuteczne doręczenie będzie nawet wtedy, gdy adresat nie podejmie przesyłki i powróci do Ciebie po dwóch awizowaniach. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby taki ktoś jednak zapoznał się z treścią pisma, to możesz mu później albo równolegle wysłać pismo pocztą zwykłą, nawet bez Twoich danych czyli nadawcy, żeby nie wyrzucił pisma bez otwierania go zobaczywszy, że to od Ciebie. Oczywiście list zwykły komornik wrzuca adresatowi do skrzynki, nie żąda żadnego potwierdzenia.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

01/08/2016

kategoria poczta

Skomentuj