Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki z o.o. jest przestępstwem”

komentarze 2

Takie tytułowe wyrażenie ktoś wpisał w wyszukiwarce. Owszem, jest przestępstwem (oczywiście nie dotyczy to wierzyciela spółki który może ale nie musi tego zrobić). Oto bowiem Art. 586 Kodeksu spółek handlowych stanowi, że kto, będąc członkiem zarządu spółki albo likwidatorem, nie zgłasza wniosku o upadłość spółki handlowej pomimo powstania warunków uzasadniających według przepisów upadłość spółki – podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

W skali kraju naszego i wielu lat należy stwierdzić, że takich przestępców jest mnóstwo… Jako wierzyciel który nie może odzyskać pieniędzy os spółki z o.o. albo innej prawa handlowego, możesz mieć uzyskać namiastkę moralnej satysfakcji i zgłosić w prokuraturze takie przestępstwo (karalność przedawnia się po pięciu latach).

Aha, jeszcze jedno. Nie uchroni przed odpowiedzialnością karną członka zarządu to, że będzie się bronił iż on chciał złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości ale inni członkowie zarządu albo zgromadzenie wspólników nie zgodzili się na to. Mógł sam zgłosić wniosek o ogłoszenie upadłości i uwolniłby się tym samym od odpowiedzialności karnej.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

28/07/2016

kategoria upadłość

Komentarze do '„czy niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki z o.o. jest przestępstwem”'

Subscribe to comments with RSS

  1. A czy spóźnione zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości też jest tym przestępstwem? spóźnione a więc, że sąd oddala wniosek z powodu braku kapitału do przeprowadzenia upadłości.

    miko

    28 Lip 16 11:05

  2. Z pewnością tak, szczególnie wtedy gdy spółka nie ma już żadnego majątku.

    admin

    28 Lip 16 11:08

Skomentuj