Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dłużnik wycofał polecenie zapłaty

skomentuj

Zapytanie: Pożyczyłem znajomemu 25000 zł biorąc pożyczkę expresową w banku. Część pieniędzy przelałem na konto komornika gdzie miał zadłużenie (20000 zł) a resztę na jego konto bankowe z tytułem pożyczki na jego nazwisko. Zgodnie z wydrukiem bankowym spłacał mi w miesięcznych ratach (dostał harmonogram spłat rat). Od 07.2012 zaprzestał spłacania. Winien mi jest jeszcze 14000 zł. Wysłałem do niego wezwanie do zapłaty (przesyłka polecona) i nie odebrał z poczty; nie odbiera telefonów. Byłem z nim w banku i ustanowił przy mnie polecenie zapłaty ze swojego rachunku lecz po moim wyjeździe wycofał je. Mieszka w zachodniopomorskim. Czy mogę liczyć na Państwa pomoc?

Odpowiedź: Sugeruję jak najszybciej wnieść pozew o zapłatę. Myślę, że nie powinno być problemów z uzyskaniem zasądzenia powództwa nawet, jeżeli dłużnik wniesie sprzeciw a w nim jakieś kłamliwe zarzuty. Jak widać, dłużnik obawiał się egzekucji komorniczej a wiec zapewne ma jakieś mienie co do którego nie chciał aby komornik je zajął. Trzeba si spieszyć, bo możliwe (choć oczywiście nieprzesądzone), że dłużnik ma jeszcze inne długi.

Równolegle można prowadzić działania typowo windykacyjne tzn. „odwiedzać” dłużnika i upubliczniać jego dług, ale z wniesieniem pozwu o zapłatę nie zwlekałbym, gdyż skuteczność firm windykacyjnych a dokładniej działań wskazanych wyżej, nie jest wysoka, choć możliwe że w tym wypadku odnieśliby windykatorzy sukces skoro gdy Pan przyjechał do dłużnika to ten (na krótko bo na krótko ale się chyba wystraszył) ustanowił polecenie zapłaty.

kategoria: windykacja

Skomentuj