Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dłużnik – spółka z o.o. zmieniła siedzibę przed nadaniem klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty

komentarze 2

Pytanie: Jak już wcześniej pisałem wywalczyłem w sądzie nakaz zapłaty i X Spółka z o.o. miał spłacić dług w ciągu 2 tygodni lub złożyć sprzeciw. Nakaz datowany jest na 10 czerwca 2016r. Według informacji z sądu nakaz uprawomocni się 27 lipca 2016r

Sitwa z X Spółka z o.o. natomiast w dniu 30 czerwca 2016r zmieniła siedzibę z Lubina na Legnicę. Oczywiście nie poinformowała o tym ani sądu ani mnie.

Nie wiem jak się teraz zachować bo 27 lipca będę pisał do sądu o nadanie nakazowi klauzuli wykonalności. Jak załączę odpis nakazu z sądu to przystawią pieczątkę klauzuli ale dalej będzie napisane X z siedzibą w Lubinie. Nie wiem czy nie będzie jakichś kłopotów gdy wyślę wniosek egzekucyjny do komornika i podam adres obecny spółki czyli adres w Legnicy.

Obawiam się że jak komornik przyjdzie dokonać czynności w Lubinie to powiedzą że X nie ma tu siedziby. A jak komornik przyjdzie dokonać czynności w Legnicy to powiedzą że na nakazie jest napisane że X z siedzibą w Lubinie więc z jakiej racji komornik chce coś zajmować w Legnicy.

Nie wiem czy te moje dylematy mają sens bo KRS, REGON i NIP w Krs cały czas są takie same i może niepotrzebnie na zapas się martwię a komornik pojedzie na czynności tam gdzie mu wskażę we wniosku.

Odpowiedź: Ano właśnie, kluczowe jest to, że to oczywiście ten sam podmiot. Problem może Pan scedować na sąd pisząc we wniosku, że w międzyczasie spółka zmieniła siedzibę.

O ile wiem, to od jakiegoś czasu sądy wpisują w klauzulach identyfikator dłużnika, więc nawet jak będzie nieaktualna miejscowość, to komornik moim zdaniem nie powinien się wstrzymać.

Moim zdaniem zmiana adresu – miejscowości nie powinna być tu przeszkodą, co innego (ewentualnie) gdyby spółka zmieniła nazwę. Współpracowałem z jedna komornik która nie przyjęła wniosku egzekucyjnego przeciwko spółce która nazwę zmieniła a w nakazie zapłaty i na klauzuli wykonalności była poprzednia nazwa i mój prawnik podaj wystąpił do sądu o uaktualnienie w tytule wykonawczym ale to według mnie głupie podejście jest, bo przecież spółka może chyba bardzo często zmieniać nazwę i co – będzie uniemożliwiać w ten sposób wszczęcie postępowania egzekucyjnego? Bez sensu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

24/07/2016

Komentarze do 'Dłużnik – spółka z o.o. zmieniła siedzibę przed nadaniem klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty'

Subscribe to comments with RSS

  1. Konta i ruchomości zająć może każdy komornik, nawet z Gdańska. Ale jeśli spółka ma nieruchomości to tylko właściwy dla siedziby. Mogą się bawić w zmianę siedziby co 2-3 miesiące

    Pako

    26 Lip 16 09:35

  2. To tak, oczywiście.

    admin

    26 Lip 16 10:55

Skomentuj