Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Egzekucja z udziału w nieruchomości niepodzielonej. Ryzyko zajęcia przedmiotów osoby trzeciej.

skomentuj

Pytanie: Jestem współwłaścicielem nieruchomości (nie oddany dom na działce budowlanej, zamieszkały przez 2 rodziny) bez podziału fizycznego. Drugim właścicielem domu jest brat. Jestem dłużnikiem, wzięłam pożyczkę z wpisem na hipotekę. Czy komornik może licytować dom? W jaki sposób dokonuje jego sprzedaży? Procentowo? Kto decyduje o tym które lokale domu zostaną zajęte? Czy przez brak podziału fizycznego domu komornik może wejść do części w której mieszka brat i zająć jego rzeczy (np. komputer) na które brat ma/nie ma FV? Czy jeżeli zostanie dokonany podział fizyczny przed rozpoczęciem egzekucji komorniczej to wówczas nie może wejść do części którą zajmuje brat? CO w takiej sytuacji najlepiej zrobić aby nie ucierpiały dobra materialne brata?

I druga część sytuacji: wraz z mężem (z którym mamy rozdzielność majątkową) wyprowadzamy się z domu o którym mowa powyżej. Przeprowadzamy się do mieszkania którego właścicielem jest mąż (tylko on, ja nie). Ja w jego mieszkaniu nie mam meldunku, dziecko również nie i mąż też nie. Czy komornik może wejść do tego mieszkania i zająć rzeczy które są własnością męża bądź nie da się udowodnić własności?

Odpowiedź: Komornik może licytować udział w nieruchomości należący do Ciebie. Biegły sądowy oszacuje cały dom natomiast do sprzedaży wystawi twój niewyodrębniony udział, cena wywoławcza będzie połową wartości oszacowania całego domu pomnożonej przez 3/4 – na pierwszej licytacji. Ten kto kupi (o ile kupi) nabędzie niewyodrębniony udział.

Zajęcia w aktualnej sytuacji (niepodzielona nieruchomość) rzeczy brata przez komornika wykluczyć nie można. Proszę zapoznać się z tym artykułem: Jak udowodnić własność ruchomości przed komornikiem, sądem

Jeżeli podzielicie nieruchomość przed zajęciem komorniczym to tak, komornik nie będzie miał prawa wejść do mieszkania – części domu brata gdyż on dłużnikiem nie jest.

W postępowaniu egzekucyjnym nie jest istotny adres zameldowania lecz adres zamieszkania dłużnika a zatem, tak – komornik może wejść do mieszkania będącego własnością męża w którym ty też mieszkasz. Co do zajęcia rzeczy, znowu odsyłam do lektury wskazanego wyżej wpisu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 18 Ocena średnia: 4.4]

Skomentuj