Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak odzyskiwać dług od najemcy?

skomentuj

Pytanie: Wynajmuję mieszkanie rodzinie na umowę najmu,mam oświadczenie o wysokości zadłużenia podpisane przez osobę która wynajmuje ode mnie mieszkanie ,niestety nie płacą już jakiś czas, dług to ok 17000,00 zł, proszę mi pomóc bo nie wiem na czym polega sprzedaż długu,a może windykacja, chciałabym jak najszybciej odzyskać pieniądze. Będę wdzięczna za każdą pomoc.

Odpowiedź: Można opublikować dług i niektóre dane dłużnika (imię, nazwisko, rok urodzenia, nazwę ulicy przy której mieszka i miejscowość) informując iż jest to oferta sprzedaży. Zazwyczaj jednak rzadko kiedy udaje się sprzedać dług osoby prywatnej i takie ogłoszenie czasem przymusi dłużnika do zapłaty (bo się wstydzi, bo mu to psuje reputację, itp.)

Sugeruję po prostu wnieść do sądu pozew o zapłatę a następnie do komornika. Jeżeli Pani nie wie, czy dłużnik ma jakiś majątek, dochody, to lepiej samodzielnie wnieść pozew, to nie jest coś trudnego. Jeżeli pani prawnika wynajmie, to będzie musiała sporo mu zapłacić i chociaż te koszty zostaną zasądzone, to nie wiadomo czy je Pani odzyska – czy komornik jakąś kwotę wyegzekwuje od dłużnika.

Oo firmach windykacyjnych natomiast generalnie dobrej opinii nie mam, dlatego sugeruję jak wyżej.

Lipiec 7th, 2016 at 9:32 am

kategoria: windykacja

Skomentuj