Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„Ignoranckie” podejście komornika wobec spółki z o.o.

skomentuj

Taki mail z archiwum:

Z uwagi na ignoranckie podejście komornika z Poznania (działania pozorowane), zwracam się do Państwa z zapytaniem o koszt postępowania egzekucyjnego Państwa firmy. Dla przybliżenia sprawy, wysyłam kilka podstawowych dokumentów dotyczących trwającej od pewnego czasu na razie bezskutecznej egzekucji komorniczej.

Komornik bardzo pobieżnie podchodzi do sprawy i w sposób ignorujący mnie jako wierzyciela. Domniemuję, iż jest to spowodowane faktem, iż dłużnik prowadzi działalność przy tej samej ulicy co kancelaria komornika (Poznań)…. Dość często się spotykają (dłużnik i komornik) i przeciągają proces egzekucji.

W związku z sytuacją, iż komornik jawi się tutaj jako pełnomocnik dłużnika! (pisma, z których jednoznacznie to wynika), a ja dzięki takiej postawie ignoranckiej komornika, (chociażby kolejna ignorancja komornika w postaci braku rzetelnego sprawdzenia funkcjonującego biura księgowego tej firmy dłużnej, sprawdzenia majątku, ruchomości-np. samochodu itd.) mogę nie odzyskać uczciwie zarobionych pieniędzy (usługa wykonana, faktury podpisane przez prezesa tej spółki z o.o.). Prezes spółki dłużnej prowadzi inne firmy w Poznaniu…

Dlatego wysyłam do Państwa część dokumentów związanych z tą sprawą tytułem wstępnego zapoznania się Państwa z przedmiotem sprawy oraz jej aktualnym biegiem.
Poproszę o informacje:
1. czy Państwo zajmujecie się takimi sprawami (znając już na podst. w/w dokumentów jej przebieg)?
2. jeśli tak, to jaki jest koszt tej usługi – odzyskania całych lub części środków finansowych od dłużnika?
3. w którym momencie ponoszę jakieś już koszty (czy na początku sprawy, czy po odzyskaniu?)
4. jeśli Państwa zdaniem sprawa jest zbyt trudna i źle rokująca (tj. nie jesteście Państwo nią zainteresowani), to poproszę o taką informację
5. jeśli jesteście Państwo zainteresowani sprawą, proszę o przesłanie wzoru umowy.

Stan posiadania jak chodzi o pojazdy komornik sprawdza w CEPiK a nieruchomości w urzędzie miasta (starostwie), wypadałoby zapytać go po prostu, czy zostały wysłane zapytania i czy otrzymał odpowiedzi. Jeżeli nie zrobił tego, to postraszyć go skargą no i powództwem o odszkodowanie jeżeli dał dłużnikowi czas na pozbycie się majątku. A może już prowadzi i inne sprawy przeciwko temu dłużnikowi i niedawno sprawdzał na wniosek innych wierzycieli? Pamiętać należy o tym, że dłużnikiem nie jest prezes ale spółka z o.o. Pytanie, czy ta spółka jeszcze faktycznie prowadzi działalność, czy też figuruje już tylko „na papierze” (pisze Pan o innych firmach prezesa więc tak sobie pomyślałem, że ta która dłużnikiem jest, już została „odstawiona”). Jak chodzi o windykację przeciwko prezesowi, to dopiero po umorzeniu przez komornika bezskutecznej egzekucji przeciwko spółce można wystąpić z pozwem przeciwko prezesowi jak i przeciwko każdemu członkowi zarządu.

Co do biura księgowego, to faktycznie, aż prosi się o wizytę i zażądanie od księgowej przedłożenia faktur celem spisania kontrahentów – nabywców z faktur i wysłania do nich zajęć wierzytelności.

Istotne też, aby komornik nie przetrzymywał zbyt długo (bezskutecznie) sprawy; niech umorzy postępowanie jeżeli rzeczywiście nie ma możliwości wyegzekwowania długu ażeby mógł Pan jak najszybciej wystąpić z powództwem o zapłatę przeciwko prezesowi. Jednak i tu nie wiemy, czy egzekucja będzie skuteczna z jego osobistego majątku.

Aha, może Pan też po prostu zmienić komornika.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

05/07/2016

kategoria: windykacja

Skomentuj