Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przykład skutku myślenia o wekslu jako o zabezpieczeniu

komentarze 2

Taki liścik w archiwum wypatrzony:

Chciałbym prosić o pomoc w odzyskaniu długu. Od dłuższego czasu bezskutecznie próbuję odzyskać należne mi pieniądze, będące zapłatą za towar, który sprzedałem na podstawie umowy kupna sprzedaży zabezpieczonej wekslem. Droga sądowa nic mi nie pomogła, posiadam tytuł wykonawczy z klauzulą wykonalności, niestety komornik stwierdzał bezskuteczność egzekucji. Być może Państwa Firma zainteresowana będzie odzyskaniem tego długu własnymi, na pewno wiele bardzo skutecznymi metodami. Wartość całej wierzytelności to na chwilę obecną ok. 9-10 tys. PLN (kwota główna + koszty zastępstwa procesowego + odsetki ustawowe). KWOTA GŁÓWNA (WEKSEL) – 5700 PLN KOSZTY ZASTĘPSTWA PROCESOWEGO – ok. 1200 PLN ODSETKI – ok. 2000PLN Będę wdzięczny za każdą pomoc oraz za odpowiedź.

Ileż już razy pisałem na tym blogu, ostrzegałem, że weksel nie jest zabezpieczeniem. Jak widać, autorowi listu tak mocno wbito w głowę (przez internet, radio, prasę, telewizję, w rozmowach), że weksel jest zabezpieczeniem, że jeszcze nawet teraz, po bezskutecznego egzekucji komorniczej należności „zabezpieczonej” wekslem, wciąż pisze „zabezpieczeniu wekslem”. Ileż to już osób i firm poniosło niepowetowana stratę bezmyślnie przyjmując, że weksel zabezpiecza… Ciekawi mnie, co dokładniej myślały takie osoby. Może że jak dłużnik nie zapłaci, to Skarb Państwa wykupi weksel? 🙂

Niniejszym więc postuluję wprowadzenie sankcji karnej za pisanie i mówienie że weksel jest zabezpieczeniem należności. Grzywna do 2.000 zł. z możliwością wielokrotnego nakładania jej na osoby dopuszczające się takiego szkodliwego nadużycia.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

14/06/2016

kategoria: weksel

Komentarze do 'Przykład skutku myślenia o wekslu jako o zabezpieczeniu'

Subscribe to comments with RSS

 1. ci, dla których weksel jest zabezpieczeniem, niech pożyczą 100 tys zł żulowi na weksel. no co, przecież to ponoć „doskonałe” zabezpieczenie.
  co, nie ma chętnych? uuuhuhu jak mi przykro… 🙂

  ryszard ochódzki

  22 Cze 16 12:34

 2. Otóż to. Bardzo dobry przykład pobudzający myślenie.

  admin

  22 Cze 16 12:48

Skomentuj