Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dłużnicy rzekomo nie mają już majątku

skomentuj

Mail z archiwum:

Mam problem z odzyskaniem należności. Jestem osobą fizyczną i zostałem oszukany przez jeden z podwarszawskich komisów samochodowych. Wytoczyłem sprawę właścicielom komisu (dwaj bracia) i wygrałem przed wszystkimi instancjami. Wyrok jest prawomocny ale oczywiście przez ten czas obaj „zostali biedakami”, nie są właścicielami komisu, zatrudnieni są na minimum (ale ich telefony figurują jako telefony kontaktowe w komisie). Jeden z nich nie ma rzekomo nic (przepisał cały majątek na osoby trzecie i jest w separacji z żoną), drugi też jest w separacji ale ujawnił współwłasność do lokalu w Warszawie. Jak do tej pory komornicy nie są w stanie wyegzekwować zasądzonej kwoty. Należność z odsetkami wynosi około 60 000zł. W związku z tym mam pytanie czy była by możliwość zlecenia odzyskania należności w Waszej firmie.

Trzeba by ustalić, czy majątek przepisał już będąc dłużnikiem Pana. Jeżeli tak, to można by skorzystać ze skargi pauliańskiej, doprowadzając do uznania przez sądu bezskuteczności darowizny w odniesieniu do Pana i mógłby Pan prowadzić egzekucję z tego majątku. Trzeba by jednak w tym celu określić, konkretnie które składniki majątku zostały darowane, bez tego ani rusz. Można by też (najpierw) sprawdzić, czy mają inne długi, zwłaszcza czy są inne osoby podobnie pokrzywdzone. Wtedy można by złożyć zawiadomienie o wyłudzeniu ale i przy braku takich ustaleń też sugerowałbym takie zawiadomienie jednak najpierw ostrzec go że jeśli nie zapłaci, to takie zawiadomienie zostanie wystosowane.

A co lokalu w którym ma udział to można by sprawdzić, czy nie jest (bardzo) obciążony hipotecznie i jak nie, to spróbować zlicytować.

Czerwiec 12th, 2016 at 7:41 am

kategoria: skarga pauliańska

Skomentuj