Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zwolnienie nieruchomości przez komornika – umorzenie egzekucji

skomentuj

Pytanie: Mam dom którego jestem współwłaścicielką z moją mamą i moim mężem. Mój mąż ma dług o wysokości 6 tys. (prywatnej osobie ) a wartość domu ok. 400 tys. Komornik zajął naszą księgę wieczystą. Ja na początku spłacałam za męża rozłożony dług komornikowi, ale niestety zaprzestałam bo nie miałam już z czego spłacać. Komornik zajął nam księgę wieczystą w lipcu 2015 r. za chwilę minie już rok. Komornik przez ten czas w ogóle się nie odzywał. Czy mam jakieś prawo aby wycofał wpis z księgi ? jeśli tak to jak mam to zrobić ? jeśli nie to jak długo może widnieć wpis o wszczęciu egzekucji ułamkowej?

Odpowiedź: Komornik nic nie robi gdyż wierzyciel nie złożył wniosku o dalsze czynności czyli opis i oszacowanie nieruchomości (a to kosztuje – wierzyciel musi biegłemu wpłacić sporą zaliczkę). Prawo stanowi że jeżeli wierzyciel w ciągu jednego roku od zajęcia nieruchomości nie złoży dalszego wniosku (patrz właśnie: o opis i oszacowanie) to komornik umorzy egzekucje z nieruchomości i wtedy właśnie zwolni ją – wykreślona zostanie wzmianka o wszczęciu egzekucji w księdze wieczystej. Jeżeli komornik o tym zapomni, to można mu przypomnieć, to jest jego obowiązek.

Pytanie: A co to oznacza „złożyć wniosek o opis i oszacowanie nieruchomości” czy wtedy jest to jakiś krok do licytacji ? i jeśli można wiedzieć ile kosztuje taka zaliczka dla biegłego ?

Odpowiedź: Tak, to krok niezbędny do licytacji. Nieruchomość trzeba wycenić aby ustalić cenę wywoławczą. Zaliczki są różne, w zależności od nieruchomości, w zależności od tego ile biegły musi się „napracować”. Może to być na przykład około 1.200 zł. a może być np. 4.000 zł.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 3 Ocena średnia: 4.7]

08/06/2016

Skomentuj