Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zajęcie niezapłaconego towaru przez komornika.

skomentuj

Pytanie: Prowadzę firmę jednoosobowo. Popadłem w tarapaty wskutek zostania oszukanym przez klienta, jeden dostawca podał mnie do sądu i dzisiaj był komornik w moim magazynie zajął towar. Ten towar nie jest jeszcze zapłacony, nawet nie upłynął jeszcze 60 dniowy termin na zapłatę a komornik pomimo tego wyjaśnienia towar zajął. Czy mogę się od tego zajęcia odwołać?

Odpowiedź: Komornik ma prawo zająć niezapłacony towar i to nie ważne czy przed czy już po terminie płatności. Towar jest Pana własnością, nawet sprzedawca któremu Pan nie zapłacił nie ma prawa odebrać tego towaru. Spotkałem się nieraz z fakturami na których widniała adnotacja sprzedającego, że towar pozostaje jego własnością do czasu uregulowania zapłaty ale jeżeli nie moc prawna takowego zapisu top przynajmniej sens wydaje się być wątpliwy dlatego, że w takim wypadku nabywca nie miałby prawa odsprzedać tego towaru jako nie swojej własności, przed dokonaniem zapłaty.

Firmy mające przeciwko sobie egzekucję komorniczą po prostu biorą towar w komis i wówczas komornik nie ma prawa sprzedać takiego towaru. Umowa komisu zawiera przy tym zapis, że mogą ten towar sprzedawać pod warunkiem uzupełnienia sprzedanego towaru takim samym.

Skomentuj