Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zlecenie windykacji od byłej studentki prawa

skomentuj

A tu taki mail z przeszłości: Piszę do Państwa z pewnym zapytaniem. Od 9 miesięcy ubiegam się o zwrot pożyczonych pieniędzy. Jest to kwota 1200zł. Teoretycznie nie jest to ogromna suma ale dla studentki która przerwała Prawo i samotnie wychowuje syna jest co o co warto powalczyć tym bardziej że jestem zbywa od wielu miesięcy w sprawie oddania mi długu. Dziś spotkałam się z osobą która pożyczyła ode mnie gotówkę. Napisałam na kartce umowę którą oboje podpisaliśmy. Pozwolę sobie ja tu przytoczyć.

„Umowa
Ja … legitymujący się dowodem osobistym … Zamieszkałym na ul … Zobowiązuję się do dnia 15.010.2012r wypłacić Pani … legitymującej się dowodem osobistym nr. … 1200zł pożyczonych z dniem 1.01.2012 nie oddawanych przez 9 miesięcy. W wypadku nie wypłacenia gotówki w ostatecznym terminie 15.10.2012r zobowiązuję się do opłacenia kosztów sądowych bądź komorniczych z własnej woli. Niniejszym zobowiązuję się do dotrzymania terminu spłaty zobowiązania co potwierdzam zawarta z Panią … umową z dnia dzisiejszego 25.09.2012r Zwrot gotówki zostanie przesłany na wyznaczony przez Panią …
adres :”

Umowę napisałam na miejscu sama i zawarłam w niej moim zdaniem podstawowe informacje do identyfikacji tej osoby jak i potwierdzenie że ja sama ubiegać się w sądzie bądź przez komornika nie będę musiała dokładać dodatkowych swoich pieniędzy. Czy tego typu sprawami się Państwo zajmują? Czy mogę to przekazać do Państwa w ramach dopilnowania tego czy dopiero mogę się zgłosić z tym po kolejnym zignorowanym przez tego Pana terminie?

Kwota za niska, minimum 2.000 złotych przyjmowaliśmy do windykacji. Jeżeli ktoś zrobił maturę i na prawo się dostał (i studiował trochę), to nie powinien mieć problemów z samodzielnym wniesieniem pozwu do sądu, o zapłatę takiej pożyczki. A ten zapis o kosztach sądowych i komorniczych jest zbędny i powiedziałbym, bez sensu. Jak przyjdzie pozew wnosić, to dłużnik zapewne nie opłaci kosztów procesu skoro i pożyczki nie będzie oddawał. A zwrot kosztów procesu i komorniczych przysługuje ustawowo i można będzie je ściągać od dłużnika niezależnie od tego czy się na to godzi czy nie godzi.
Błędem – zaniedbaniem jest też niespisanie od dłużnika nr PESEL; nr dowodu osobistego na nic – nie wystarczy do sądu i do egzekucji.

kategoria: windykacja

Skomentuj