Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Popełnienie przestępstwa pod wpływem narkotyku podstępnie podanego

skomentuj

Pytanie: Koleżance na imprezie dosypali do drinka jakieś świństwo po którym stała się agresywna i jak to się mówi, zniszczyła mienie znacznej wartości na ulicy a konkretnie rozbiła cztery szyby wystawowe w sklepach i porysowała dwa drogie samochody w tym jeden luksusowy pisząc na nich brzydkie wyrazy kluczem.

Pod wpływem alkoholu albo narkotyków odpowiedzialność grozi taka sama jak na trzeźwo, czy w tym przypadku też? Może zostać skazana?

Odpowiedź: Moim zdaniem nic jej nie grozi jeżeli uda się w sądzie wykazać, że faktycznie podstępem podano jej narkotyk czyli że ona o tym nie wiedziała, że w drinku jest narkotyk. Art. 31 Kodeku karnego

§ 1. Nie popełnia przestępstwa, kto, z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem.
§ 2. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa zdolność rozpoznania znaczenia czynu lub kierowania postępowaniem była w znacznym stopniu ograniczona, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.
§ 3. Przepisów § 1 i 2 nie stosuje się, gdy sprawca wprawił się w stan nietrzeźwości lub odurzenia powodujący wyłączenie lub ograniczenie poczytalności, które przewidywał albo mógł przewidzieć.

Nie przewidywała, że wprawi się w stan odurzenia, bo nie wiedziała, że pije w drinku narkotyk. W związku z tym, moim zdaniem trzeba by zastosować tej sytuacji art. 31 § 1 KK.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

07/06/2016

kategoria skazanie

Skomentuj