Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Odzyskanie należności za pracę od uczelni

skomentuj

A tu taki mail:

Pracowałem w prywatnej szkole wyższej … w … na podstawie umowy o dzieło, nie otrzymałem wynagrodzenia w kwocie łącznie 4800 zł brutto, uczelnia zwleka z wypłatą, jaki będzie koszt wyegzekwowania tej kwoty i w jakim czasie jesteście w stanie to zrobić? Interesuje mnie tylko prowizja od skutecznie załatwionej sprawy, bez żadnych opłat wstępnych.

Hm, uczelnia znana. Windykacja powinna być skuteczna tylko pytanie jeszcze czy aby nie kwestionują długu? Może mieli zastrzeżenia do Pana pracy? Jeżeli nie, to pozew do sądu pracy i jeżeli dobrowolnie nie zapłacą wyroku, to oczywiście wniosek egzekucyjny do komornika złożyć.

Szkoda, że należności z tytułu wynagrodzenia nie mogą być przedmiotem cesji czyli po prostu – nie można ich sprzedać. W zasadzie to chodzi przede wszystkim o wywieranie nacisku na dłużnika w formie publikacji oferty sprzedaży jego długu. Taka forma upubliczniania zadłużenia jest w miarę bezpieczna prawnie dla wierzyciela natomiast już ostrzeganie przed dłużnikiem jako nierzetelnym podmiotem, jest już ryzykowne – można zostać prywatnie oskarżonym za pomówienie i na gruncie cywilnym pozwanym – o ochronę dóbr osobistych.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

06/06/2016

kategoria: upublicznianie

Skomentuj