Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Poręczyciel rzeczowy – hipoteczny pożyczki prywatnej

skomentuj

Pytanie: Chciałbym prosić o wskazówki i sprawa jest następująca. Zamierzam udzielić nieznanej mi osobie prywatnej pożyczki prywatnej pod zabezpieczenie hipoteką ale hipoteka na mieszkaniu teścia pożyczkobiorcy. Ale mam wątpliwości co do tego czy wpis do hipoteki może być u innej osoby niż ta która pożyczkę bierze.

Odpowiedź: Tak, hipotekę (zamiast pożyczkobiorcy) może ustanowić osoba trzecia (czyli w tym przypadku teść pożyczkobiorcy) która stanie się w tym momencie dłużnikiem rzeczowym czyli odpowiada za spłatę tylko ową nieruchomością na której ustanowiła hipotekę, a nie resztą swego majątku. Uwaga: odpowiada tylko do wartości hipoteki a zatem trzeba dopilnować tego, aby hipoteka została ustanowiona na odpowiednio wysoką kwotę, z uwzględnieniem przyszłych odsetek tudzież innych kosztów jakie narosną do momentu skutecznej licytacji nieruchomości.

Warto też uzyskać notarialne oświadczenie właściciela nieruchomości o poddaniu się dobrowolnej egzekucji z tej nieruchomości jako dłużnika rzeczowego (art. 777 § 1 pkt 6 kpc) aby móc szybko przystąpić do egzekucji z nieruchomości jeżeli pożyczka nie zostanie spłacona w terminie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

01/06/2016

Skomentuj