Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Odsetki maksymalne – przepis został zmieniony!

1 komentarz

Znaczy się, już dawno zostało zmienione brzmienie art. 359 § 2(1) Kodeku cywilnego który traktuje o odsetkach maksymalnych ale mnóstwo osób myśli, że dalej obowiązuje ten przepis w brzmieniu:

Maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (odsetki maksymalne).

Otóż nie, bo aktualnie obowiązujące brzmienie art. 359 § 2(1) Kodeku cywilnego jest takie:

Maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych (odsetki maksymalne).

A wysokość odsetek ustawowych reguluje art. 359 § 2 Kodeku cywilnego zgodnie z którym są one równe sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktów procentowych.

A czy według wcześniejszej regulacji co do odsetek maksymalnych jest to (aktualnie) więcej czy mniej jak według obowiązującej regulacji, to już sobie sam przelicz, jeśli Cię to nie interesuje, bo mnie się nie chce. Oby tylko nie okazało się, że to zawsze na to samo wychodzi, bo będzie mi wstyd. 😉 Aha, jest też zapis tam gdzieś w KC (no tuż poniżej ww. przepisów), że jak są wyższe od maksymalnych to należne są maksymalne.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

01/06/2016

kategoria: odsetki

1 komentarz do 'Odsetki maksymalne – przepis został zmieniony!'

Subscribe to comments with RSS

 1. teraz w ogóle jest mix:

  1. ustawowe odsetki za opóźnienie: 3,5%+stopa NBP
  aktualnie 3,5%+1,5%=5%
  2. ustawowe odsetki za korzystanie z kapitału: 5,5%+stopa NBP
  aktualnie 5,5%+1,5%=7%

  odsetki max to x2 ustawowe

  ryszard ochódzki

  2 Cze 16 12:03

Skomentuj