Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zajęcie przez komornika udziału mieszkania należącego do brata

skomentuj

Pytanie: Ja z bratem dostaliśmy darowiznę po 1/2 mieszkania każde. brat dostał od komornika pismo z zajęciem 1/2mieszkania. chodzi o to ze podżyrował kredyt gotówkowy znajomym i oni nie spłacali, kolega wyjechał za granice – ukrywa się ( zrobił w bambuko). a jego kobieta ma dwójkę dzieci i teraz chcą się rozstać była jego zona i do tego tez żyrantem. obecnie 3 żyrant jego matka spłaca coś ale komornik przyszedł z zajęciem brata jego polowy. mieszkanie jest warte 5 baniek czego mogę się spodziewać? bo mam pol tez mieszkania. czy mogą mnie z niego wyrzucić. jakie są moje prawa w tym momencie. jak żądać by dług został spłacany przez osobę która go zaciągnęła. w całej sytuacji ona też ma mieszkanie z matką to dlaczego im nie chce zabrać mieszkania. W naszym mieszkaniu dalej mieszka mama z tata i gdy przepisywali zaznaczyli że póki żyją chcą tam mieszkać. co z tym można zrobić proszę o poradę.

Odpowiedź: Twoja połowa mieszkania nie jest zagrożona. Ewentualnie ktoś (wątpię) kupi połówkę dłużnika i będzie chciał znieść współwłasność, to wtedy może być różnie, jak tu: Zniesienie współwłasności nieruchomości. Podział, przyznanie całej współwłaścicielowi, sprzedaż.

Wierzyciel, jak będzie chciał, to może całkiem „odpuścić” głównemu dłużnikowi a windykować tylko żyranta. Tylko że jeżeli ktoś zechce kupić udział brata, to rodzice dalej będą mogli ten udział zajmować. Nie sądzę zatem, aby znalazł się chętny nabywca.

Maj 30th, 2016 at 7:22 pm

Skomentuj