Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zajęcie przez komornika udziału mieszkania należącego do brata

skomentuj

Pytanie: Ja z bratem dostaliśmy darowiznę po 1/2 mieszkania każde. brat dostał od komornika pismo z zajęciem 1/2mieszkania. chodzi o to ze podżyrował kredyt gotówkowy znajomym i oni nie spłacali, kolega wyjechał za granice – ukrywa się ( zrobił w bambuko). a jego kobieta ma dwójkę dzieci i teraz chcą się rozstać była jego zona i do tego tez żyrantem. obecnie 3 żyrant jego matka spłaca coś ale komornik przyszedł z zajęciem brata jego polowy. mieszkanie jest warte 5 baniek czego mogę się spodziewać? bo mam pol tez mieszkania. czy mogą mnie z niego wyrzucić. jakie są moje prawa w tym momencie. jak żądać by dług został spłacany przez osobę która go zaciągnęła. w całej sytuacji ona też ma mieszkanie z matką to dlaczego im nie chce zabrać mieszkania. W naszym mieszkaniu dalej mieszka mama z tata i gdy przepisywali zaznaczyli że póki żyją chcą tam mieszkać. co z tym można zrobić proszę o poradę.

Odpowiedź: Twoja połowa mieszkania nie jest zagrożona. Ewentualnie ktoś (wątpię) kupi połówkę dłużnika i będzie chciał znieść współwłasność, to wtedy może być różnie, jak tu: Zniesienie współwłasności nieruchomości. Podział, przyznanie całej współwłaścicielowi, sprzedaż.

Wierzyciel, jak będzie chciał, to może całkiem „odpuścić” głównemu dłużnikowi a windykować tylko żyranta. Tylko że jeżeli ktoś zechce kupić udział brata, to rodzice dalej będą mogli ten udział zajmować. Nie sądzę zatem, aby znalazł się chętny nabywca.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

30/05/2016

Skomentuj