Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy bank może sprzedać dług

komentarzy 9

Pytanie: Czy i jakie podjąć kroki w związku z moim zdaniem, bezprawnym sprzedaniem przez bank wierzytelności z tytułu mojego długu kredytowego? W umowie nie ma nic na temat możliwości sprzedaży długu, jest tylko o tym, ze bank ma prawo powierzyć osobie trzeciej działającej na rzecz banku windykacje. Windykację na rzecz banku a nie sprzedaż wierzytelności. Jeszcze myślę, że za słowem „powierzyć” może kryć się też możliwość cesji powierniczej czyli niby sprzedaży ale bank bezwarunkowo sprzedał dług pozabankowej firmie windykacyjnej i nie może rościć sobie praw do pieniędzy z windykacji.

Odpowiedź: Banki mają prawo sprzedawać wierzytelności zarówno podmiotów gospodarczych jak i osób prywatnych – konsumentów. Art. 509 § 1 Kodeksu cywilnego stanowi bowiem, że wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.

Żadna ustawa nie sprzeciwia się temu, właściwość zobowiązania czyli kredyt też nie, no i w umowie nie zastrzegliście, że bank nie może sprzedać długu bez Pana – dłużnika zgody. A zatem – bank ma prawo sprzedać wierzytelność z tytułu kredytu.

A tak na marginesie, to raczej nie jest to powód do dodatkowych zmartwień, wręcz przeciwnie. Ot choćby dlatego, że nabywca nie będzie mógł dochodzić zapłaty na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego.

30/05/2016

Komentarze do 'Czy bank może sprzedać dług'

Subscribe to comments with RSS

  1. zależy kiedy była umowa zawarta

    ryszard ochódzki

    31 maja 16 04:18

  2. poza tym dzięki cesji roszczenie już w jej momencie może stać się przedawnione 🙂

    ryszard ochódzki

    31 maja 16 04:20

  3. Chodzi Ci o to, że kiedyś dawno temu nie można było sprzedawać długów konsumentów?

    admin

    31 maja 16 06:41

  4. mniej więcej. kiedyś do cesji wymagana była zgoda, ówczesny art. 92c prawa bankowego

    ryszard ochódzki

    31 maja 16 23:32

  5. To chyba bardzo dawno temu był taki zapis.

    admin

    1 Cze 16 07:01

  6. do 2009. z tym że w latach 2004-2009 powstawała kolizja z ustawą o funduszach i do dziś różnie sądy to interpretują. przed 1 lipca 2004 nie ma dyskusji

    ryszard ochódzki

    1 Cze 16 11:16

  7. To, że nabywca nie może dochodzić na podstawie bankowego tytułu wykonawczego to właśnie jest powód do zmartwień. Proszę porównać koszty sądowe nawet w postępowaniu upominawczym z kosztami sądowymi przy BTE, gdzie płaci się tylko 60,- zł za klauzulę wykonalności.

    Amigos

    1 Cze 16 12:10

  8. No tak, ale można się dogadać „bez sądu”.

    admin

    1 Cze 16 12:17

  9. Amigos, co ty pieprzysz? ty taki niekumaty czy z funduszu i chcesz ciemnotę tu wciskać?

    z moich obserwacji wynika, że sprawy po BTE w 70% sprzeciwów kończą się oddaleniem powództwa w całości

    porównaj więc kwoty do zapłaty przy (hipotetycznym) kontynuowaniu egzekucji a po oddaleniu powództwa 😀

    ryszard ochódzki

    2 Cze 16 00:51

Skomentuj