Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przedawniony dług w Orange

komentarzy 19

Pytanie: W 2010 roku zaprzestałem płacenia abonamentu w Orange. Wkrótce umowa telefoniczna została rozwiązana albo wygasła, już nie pamiętam. Chyba w 2013 roku otrzymałem pocztą informację o sprzedaniu tego mojego długu i tak sobie właśnie przypomniałem dzisiaj o tej sprawie ale od tamtego pisma cisza jak dotąd. Boję się tego, że firma która kupiła ten dług hoduje odsetki i w końcu otrzymam nakaz zapłaty z sądu. Czyżby jednak ten dług nie przedawnił się już?

Odpowiedź: Istotne, dług powstały w 2010 roku wobec telefonii Orange jest już przedawniony jeżeli nie trafił w terminie trzech lat na drogę sądową; takie roszczenia okresowe (co miesiąc płatny abonament) przedawniają się bowiem z upływem trzech lat.

Pytanie: A jak tu wygląda sprawa przerwania przedawnienia wniesieniem sprawy do sądu właśnie?

Odpowiedź: Wniesie pozwu przerywa bieg przedawnienia tylko nieprzedawnionego roszczenia. Jeżeli roszczenie wcześniej już uległo przedawnieniu, to wniesienie pozwu nie powoduje przerwania biegu przedawnienia. Uwaga jednak: sąd z urzędu nie nie oddali powództwa z uwagi na przedawnienie, to Pan otrzymawszy nakaz zapłaty musiałby wnieść sprzeciw podnosząc zarzut przedawnienia. Jeżeli Pan tego nie uczyni, to dług będzie znowu nieprzedawniony i komornik będzie mógł przeprowadzić egzekucję tego długu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 27 Ocena średnia: 3.9]

29/05/2016

kategoria przedawnienie

Komentarze do 'Przedawniony dług w Orange'

Subscribe to comments with RSS

 1. zarzutu przedawnienia nigdy nie podnosimy w sprzeciwie, a dopiero po otwarciu rozprawy.

  dlaczego? celem zminimalizowania ryzyka cofnięcia pozwu, a tym samym celem zamknięcia powodowi możliwości wpisu do KRD, ERIF czy Infomonitor

  ryszard ochódzki

  31 maja 16 04:24

 2. Jak nie podasz konkretnego zarzutu w sprzeciwie, to zgodnie później może być za późno. Przepis art. 50535 KPC: w sprzeciwie pozwany powinien przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, co do istoty sprawy.

  Jest to cokolwiek nieprecyzyjne, ale po otrzymaniu dokumentów (papierowego odpisu pozwu który sąd nakazał aby powód przesłał) koniecznie trzeba to zrobić.

  admin

  31 maja 16 07:01

 3. po przekazaniu sprawy z EPU otrzymujesz z SR pozew i albo masz uzupełnić sprzeciw na formularzu, albo wnieść odpowiedź na pozew. i wtedy piszesz konkretnie, analizując dokumenty.

  nie rozumiem zatem w czym widzisz problem. a do EPU nie da się konkretnych zarzutów wnieść – bo co masz napisać o umowie i innych dokumentach?

  ryszard ochódzki

  31 maja 16 23:53

 4. No ale nie po otwarciu rozprawy jak piszesz, nie na rozprawie przecież. I jak pisałem w innym wątku odpowiadając na Twój komentarz: wszystkim sugeruję już w sprzeciwie sprecyzować konkretny zarzut jeżeli jest to możliwe na tym etapie. Przecież jak ktoś Cię np. wezwie przedsądowo do zapłaty to jesteś w stanie odpisać, że coś zarzucasz w sprawie, bo temat znasz.

  admin

  1 Cze 16 07:18

 5. czytaj uważnie: zarzut PRZEDAWNIENIA.

  zarzut przedawnienia podnosi się dopiero po otwarciu rozprawy, inaczej powód cofnie pozew i będzie szantażował (bardziej denerwującym, za to praktycznie bezskutecznym) wpisem do KRD

  ryszard ochódzki

  2 Cze 16 00:28

 6. oczywiście nie znaczy to że i tak nie cofnie, ale szansa na taki scenariusz maleje, kiedy powód nie widzi zarzutu przedawnienia w sprzeciwie i sądzi że dojechał frajera 🙂

  ryszard ochódzki

  2 Cze 16 00:29

 7. Podnoszenie zarzutu na rozprawie jest bardzo ryzykowne w świetle przepisów nakazujących podniesienie zarzutu przedtem.

  admin

  2 Cze 16 08:50

 8. stary, nie świruj. zapytaj mecenasa z którym współpracowałeś.

  akurat zarzut przedawnienia jest zarzutem prawa – i po raz pierwszy możesz go skutecznie podnieść nawet dopiero w apelacji

  ryszard ochódzki

  2 Cze 16 11:43

 9. ryszard ochódzki

  2 Cze 16 12:36

 10. O tym akurat nie wiedziałem, ale jak wynika z uzasadnienia, też jest to jakoś obwarowane, na razie nie będę wczytywał się w to.

  admin

  2 Cze 16 14:29

 11. ano jest obwarowane – najpóźniej przed zamknięciem rozprawy apelacyjnej

  ryszard ochódzki

  2 Cze 16 16:45

 12. Pytanie dodatkowe: komornik, który wykupił moje niezapłacony do końca abonament przegrał w sądzie ponieważ dług wobec orange był przedawniony o ponad 3 lata. Wpadł jednak na pomysł, że stanowi to mój dochód i powinienem zapłacić podatek. Wydaje mnie się to niesamowicie kuriozalne. Po pierwsze podatek płaci się od opłaty, która nie nastąpiła. Po drugie jak może niezapłacenie za usługę (dostawcą był orange) być dochodem? Po trzecie w chwili obecnej minęło przeszło 5 lat i przedawnienie podatkowe powinno zadziałać?

  niekomornik

  9 Sty 17 22:56

 13. Nie jestem specjalistą od podatków ale zastanówmy się. Od umorzonego zobowiązania należny jest podatek dochodowy i obowiązek zapłaty powstaje z chwilą umorzenia zobowiązania. W tej sprawie nie było co prawda umorzenia długu ale jest oddalone powództwo z uwagi na podniesiony zarzut przedawnienia. Nasuwa się zatem pytanie, czy oddalenie powództwa w tym wypadku spowodowało, że dług przestał istnieć a Ty w związku z tym uzyskałeś dochód (jak miałoby to miejsce w przypadku umorzenia zobowiązania). Generalnie dług przedawniony nie przestaje istnieć. Jednak co w przypadku gdy sąd oddalił powództwo wskutek podniesienia zarzutu przedawnienia – mamy wówczas powagę rzeczy osądzonej ale czy to powoduje wygaśnięcie zobowiązania, tego nie wiem.

  admin

  10 Sty 17 04:22

 14. Skuteczny zarzut przedawnienia nie powoduje wygaśnięcia zobowiązania. Zachodzi sytuacja, iż zarzut przedawnienia sprawia, iż zobowiązanie staje się zobowiązaniem naturalnym, czyli takim, które nie może zostać za pomocą przymusu państwowego wyegzekwowane. Zobowiązanie istnieje, ale dłużnik nie jest obowiązany je spełnić. Może to uczynić dobrowolnie i wtedy mimo przedawnienia nie może żądać jego zwrotu z tytułu nienależnego świadczenia.
  Według interpretacji podatkowych należności przedawnione nie mogą stanowić podstawy opodatkowania, podatnik nie jest obowiązany w deklaracjach wykazywać wartości przedawnionego długu, gdyż jest nieegzekwowalny. M. in. interpretacje Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi 1061-IPTPB1.4511.41.2016.2.AP oraz 6. IPTPB1/415-643/14-4/KO.

  Kamil

  18 Paź 17 19:22

 15. Dziękuję za informację.

  admin

  18 Paź 17 19:36

 16. Chcialabym rozumiec ten jezyk prawny 🙁
  u mnie sytuacja jest nastepujaca, abonament wziety na firme 8 lat temu. Ostatni rachunek placony w 2010. Ja wlascicielem firmy nie bylam ale mialam wszystkie upowaznienia i abonament byl wziety dla mnie. 7 late temu wyjechalam za granice i mialam umowe slowna z wlascicielka ze zrezygnuje z tego zabonamenu i po sprawie. Po 7 latach onaagrozi i wypisuje ze dostala list z firmy windykacyjnej na jej prywatne nazwisko i adres za abonamnet ktory wziela dla mnie. Niby adres do korespodnecji byl zmieniony na moj Polski ale ja tego nie pametiam. Nikt pod tym adresem nie mieszka a ja nie posiadam adresu zameldowania wiec nidgy nic do mnie nie dotarlo. Na liscie nie ma zadnych iformacji czego ta sprawa dotyczy i kto jest odpowiedzialny za nia. Czy to ulega przedawnieniu? Czy ja jako osoba posrednia moge cos zrobic z tym?

  Gos

  28 Lis 17 21:57

 17. Takie roszczenia przedawniają się z upływem trzech lat. Jeżeli zatem wzywają do zapłaty rachunków starszych niż trzyletnie, to są te roszczenia przedawnione.

  admin

  28 Lis 17 22:04

 18. a jakie kroki powinna podjac teraz wlascicielka zeby udowodnic firmie windykacyjnej ze jest to przedawnione?

  Gos

  28 Lis 17 22:13

 19. Może do nich o tym napisać krótko, jak wcześniej Ci napisałem, czyli że roszczenia są przedawnione. I że podniesie taki zarzut – przedawnienia jeżeli wniosą do sądu pozew o zapłatę.

  admin

  28 Lis 17 22:18

Skomentuj