Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przedawniony dług w Orange

komentarzy 11

Pytanie: W 2010 roku zaprzestałem płacenia abonamentu w Orange. Wkrótce umowa telefoniczna została rozwiązana albo wygasła, już nie pamiętam. Chyba w 2013 roku otrzymałem pocztą informację o sprzedaniu tego mojego długu i tak sobie właśnie przypomniałem dzisiaj o tej sprawie ale od tamtego pisma cisza jak dotąd. Boję się tego, że firma która kupiła ten dług hoduje odsetki i w końcu otrzymam nakaz zapłaty z sądu. Czyżby jednak ten dług nie przedawnił się już?

Odpowiedź: Istotne, dług powstały w 2010 roku wobec telefonii Orange jest już przedawniony jeżeli nie trafił w terminie trzech lat na drogę sądową; takie roszczenia okresowe (co miesiąc płatny abonament) przedawniają się bowiem z upływem trzech lat.

Pytanie: A jak tu wygląda sprawa przerwania przedawnienia wniesieniem sprawy do sądu właśnie?

Odpowiedź: Wniesie pozwu przerywa bieg przedawnienia tylko nieprzedawnionego roszczenia. Jeżeli roszczenie wcześniej już uległo przedawnieniu, to wniesienie pozwu nie powoduje przerwania biegu przedawnienia. Uwaga jednak: sąd z urzędu nie nie oddali powództwa z uwagi na przedawnienie, to Pan otrzymawszy nakaz zapłaty musiałby wnieść sprzeciw podnosząc zarzut przedawnienia. Jeżeli Pan tego nie uczyni, to dług będzie znowu nieprzedawniony i komornik będzie mógł przeprowadzić egzekucję tego długu.

Maj 29th, 2016 at 8:03 pm

kategoria: przedawnienie

Komentarze do 'Przedawniony dług w Orange'

Subscribe to comments with RSS

 1. zarzutu przedawnienia nigdy nie podnosimy w sprzeciwie, a dopiero po otwarciu rozprawy.

  dlaczego? celem zminimalizowania ryzyka cofnięcia pozwu, a tym samym celem zamknięcia powodowi możliwości wpisu do KRD, ERIF czy Infomonitor

  ryszard ochódzki

  31 maja 16 at 04:24

 2. Jak nie podasz konkretnego zarzutu w sprzeciwie, to zgodnie później może być za późno. Przepis art. 50535 KPC: w sprzeciwie pozwany powinien przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, co do istoty sprawy.

  Jest to cokolwiek nieprecyzyjne, ale po otrzymaniu dokumentów (papierowego odpisu pozwu który sąd nakazał aby powód przesłał) koniecznie trzeba to zrobić.

  admin

  31 maja 16 at 07:01

 3. po przekazaniu sprawy z EPU otrzymujesz z SR pozew i albo masz uzupełnić sprzeciw na formularzu, albo wnieść odpowiedź na pozew. i wtedy piszesz konkretnie, analizując dokumenty.

  nie rozumiem zatem w czym widzisz problem. a do EPU nie da się konkretnych zarzutów wnieść – bo co masz napisać o umowie i innych dokumentach?

  ryszard ochódzki

  31 maja 16 at 23:53

 4. No ale nie po otwarciu rozprawy jak piszesz, nie na rozprawie przecież. I jak pisałem w innym wątku odpowiadając na Twój komentarz: wszystkim sugeruję już w sprzeciwie sprecyzować konkretny zarzut jeżeli jest to możliwe na tym etapie. Przecież jak ktoś Cię np. wezwie przedsądowo do zapłaty to jesteś w stanie odpisać, że coś zarzucasz w sprawie, bo temat znasz.

  admin

  1 Cze 16 at 07:18

 5. czytaj uważnie: zarzut PRZEDAWNIENIA.

  zarzut przedawnienia podnosi się dopiero po otwarciu rozprawy, inaczej powód cofnie pozew i będzie szantażował (bardziej denerwującym, za to praktycznie bezskutecznym) wpisem do KRD

  ryszard ochódzki

  2 Cze 16 at 00:28

 6. oczywiście nie znaczy to że i tak nie cofnie, ale szansa na taki scenariusz maleje, kiedy powód nie widzi zarzutu przedawnienia w sprzeciwie i sądzi że dojechał frajera 🙂

  ryszard ochódzki

  2 Cze 16 at 00:29

 7. Podnoszenie zarzutu na rozprawie jest bardzo ryzykowne w świetle przepisów nakazujących podniesienie zarzutu przedtem.

  admin

  2 Cze 16 at 08:50

 8. stary, nie świruj. zapytaj mecenasa z którym współpracowałeś.

  akurat zarzut przedawnienia jest zarzutem prawa – i po raz pierwszy możesz go skutecznie podnieść nawet dopiero w apelacji

  ryszard ochódzki

  2 Cze 16 at 11:43

 9. ryszard ochódzki

  2 Cze 16 at 12:36

 10. O tym akurat nie wiedziałem, ale jak wynika z uzasadnienia, też jest to jakoś obwarowane, na razie nie będę wczytywał się w to.

  admin

  2 Cze 16 at 14:29

 11. ano jest obwarowane – najpóźniej przed zamknięciem rozprawy apelacyjnej

  ryszard ochódzki

  2 Cze 16 at 16:45

Skomentuj