Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak udowodnić własność ruchomości przed komornikiem, sądem

skomentuj

Coraz częściej muszę odpowiadać na obawy Internautów w przedmiocie ewentualnego ryzyka zajęcia przez komornika ruchomości – przedmiotów należących do osoby trzeciej a nie do dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym. Chodzi w szczególności o osoby trzecie zamieszkujące z dłużnikiem bądź mające z nim wspólne np. gospodarstwo rolne tzn. ruchomości na wspólnej działce. Odpowiadam więc temu i owemu ale sam nie jestem wtedy wyzbyty wątpliwości a raczej coś mi nie daje spokoju więc niniejszym dogłębniej przeanalizujmy problem.

No, komornik ma prawo zajmować rzeczy we władaniu dłużnika, I tak też na przykład, przylezie do mieszkania w którym mieszkasz Ty i dłużnik i może stwierdzić, że telewizor który jest Twoją własnością jest we władaniu dłużnika i będzie chciał zająć / go zajmie. Wydaje mi się logiczne, że telewizor jest też w Twoim władaniu, ale komornikowi wystarczy że można uznać że jest we władaniu dłużnika (a Twoją osobę wypiera niczym kobieta pamięć o gwałcie) i będzie chciał go zająć / zajmie go. No i co? Wypadałoby abyś wykazał, że telewizor jest Twój, bo jak nie, to może przepaść. Co robić?

Rachunek. Przechowujesz rachunek za zakup telewizora? Możesz bowiem wykazać rachunkiem, że to Twój telewizor. No tak, ale czy rachunki są wystawiane jak to się mówi imiennie – na nabywcę? No bo jak nie, to kreatywny komornik może Ci powiedzieć, że dłużnik dał Ci jego rachunek… A poza tym wiesz, dwa lata temu kupiłem nowy telewizor ale rachunku nie mogę znaleźć więc nie wiem… No ale zaraz zaraz, ja kupiłem ten telewizor przez internet i może Ty też? Nie kasuj więc maili dokumentujących transakcję, szczególnie jak płaciłeś nie przelewem tylko przy odbiorze.

Nie masz rachunku? No to może jakiś świadek? Może np. brat pomagał Ci wybrać ten telewizor? Wiesz, dłużnik też może świadczyć, że to Twoje a nie jego, ale jaką wartość, jaki tzw. walor wiarygodności będzie mieć jego zeznanie… 😉

Nie masz ani rachunku ani korespondencji mailowej (potwierdzenie złożenia zamówienia itp.) ze sklepem internetowym ani świadka też nie masz? Hm, możesz wywodzić, że dłużnik tylko jeden pokój zajmuje a reszta to Twoje pokoje ale nie masz pewności, że komornik że sąd dadzą Ci wiarę. Nawet jeżeli to Ty jesteś właścicielem mieszkania.

Jak widać więc, niektóre osoby trzecie czyli niebędące dłużnikami mogą mieć problem… Realna nadzieja dla niektórych z nich jest taka, że komornicy niechętnie zajmują kilkuletnie przedmioty a zajmowanie np. mebli Z ZAMIAREM ZLICYTOWANIA (a nie li tylko dla postrachu) w głowach komorników rodzi się chyba tylko jako senny koszmar.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 24 Ocena średnia: 4.3]

27/05/2016

Skomentuj