Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wierzyciel grozi dłużnikowi przyjazdem komornika z innego miasta i zabraniem ruchomości

skomentuj

Pytanie: Mam pytanie dostałem taka wiadomość od wierzyciela: w niniejszych okolicznościach wierzyciel nie widząc z pana strony woli polubownego załatwienia sprawy tymczasowo pokryje koszty dojazdu komornika do pana z zamiarem zajęcia ruchomości a także ich odebrania transportu i sprzedaży w trybie przewidzianym w przepisach kodeksu postępowania cywilnego, kwota 3400 zł. zadłużenia, komornik z Wołomina ja mieszkam w Katowicach czy o taką małą kwotę komornik się pofatyguje faktycznie czy tylko to jest straszenie?

Odpowiedź: Jeżeli wierzyciel złoży wniosek o dokonanie takiej czynności i uiści wskazaną przez komornika zaliczkę, to formalnie rzecz biorąc komornik musi przyjechać, nawet jakby chodziło o niższą kwotę. Tylko że ta zaliczka musiałaby być chyba spora, może nawet w granicach wysokości tego długu… Wierzyciel ryzykuje tym, że komornik niczego wartościowego u Pana nie znajdzie i wierzyciel nie odzyska nie tylko długu ale i tej zaliczki. Może Pan odpisać wierzycielowi, że szkoda fatygi i kosztów jego, bo Pan ma rzeczy używane które wartości handlowej nie przedstawiają. Myślę że wierzyciel bardziej straszy niż ma zamiar uiścić tę zaliczkę, ale nigdy nie wiadomo.

Pytanie: A orientuje się Pan kiedy komornik może przyjechać od otrzymania pisma od wierzyciela o tym postanowieniu pismo zostało sporządzone 18 maja.

Odpowiedź: Nie wiemy czy wierzyciel taki wniosek złożył a jak złożył, to kiedy. Po złożeniu wniosku przez wierzyciela komornik ma obowiązek podjąć czynności niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni (tak stanowi art. 45a. KPC).

Maj 26th, 2016 at 6:09 pm

Skomentuj