Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„egzekucja komornicza bez powiadomienia”

komentarze 2

Odpowiadam niniejszym w związku z wyrażeniem w tytule które często wpisywane jest w wyszukiwarkach.

Niektórym pytającym zapewne chodzi o to, czy komornik może prowadzić egzekucję bez powiadomienia dłużnika. Odpowiedź brzmi: komornik powinien powiadomić dłużnika pisemnie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego jak i o dokonaniu każdej czynności egzekucyjnej. I tak też na przykład, zajmując konto bankowe dłużnika, powinien wysłać mu odpis zajęcia skierowanego do banku.

A czy wierzyciel, po uzyskaniu tytułu wykonawczego w sądzie, powinien uprzedzić dłużnika o tym, że złoży do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji? Nie, wierzyciel nie ma takiego obowiązku i raczej w jego interesie jest o tym nie uprzedzać dłużnika, żeby ten nie ukrył mienia swego. Jeżeli sprawa toczyła się przed sądem to dłużnik powinien zdawać sobie sprawę z tego, że skoro nie spłaca długu po wydaniu przez sąd wyroku, to niebawem odezwie się komornik. Nie istnieje obowiązek wysyłania przez wierzyciela „przedegzekucyjnego wezwania do zapłaty”

A jeżeli dłużniku poddałeś się dobrowolnie egzekucji w formie aktu notarialnego, to żadnej informacji z sądu nie otrzymasz; miej świadomość po podpisaniu takiego dokumentu, że gdy minie termin zapłaty, to wierzyciel przedłoży tenże akt w sądzie w celu nadania mu klauzuli wykonalności i bez uprzedzenia Cię wniesie do komornika o egzekucje.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 6 Ocena średnia: 4.3]

25/05/2016

kategoria komornik

Komentarze do '„egzekucja komornicza bez powiadomienia”'

Subscribe to comments with RSS

  1. Komornik bez mojej wiedzy ściągnął mi z konta 5 tysięcy złotych . nie dostałam żadnego pisma od wielu lat ze jestem dłużnikiem . nie wiedziałam ze za coś zalegam. Po czym dzisiaj wchodzę na konto patrzę 5 tysięcy mi zabrał . wykonałam mnóstwo telefonów żeby wiedzieć o co chodzi . okazało sie ze w 2009 roku nie zapłaciłam za jakieś czesne na uczelni . myślałam ze sprawa została przedawniona .okazało się ze nie . ok .nie ma sprawy mogę zapłacić ale jako dłużnik mam prawo wiedzieć ze będzie jakaś egzekucja czy nie ? Czy bez mojej wiedzy można mi zabrać 5 tysięcy z konta o zostało mi 4 tysiące na koncie . prawie dzisiaj serce z nerwów mi stanęło … Gadałam z komornikiem powiedziała ze on nie ma prawa mnie informować o egzekucji . A ze wysłał pismo w piątek ale najwidoczniej jeszcze nie doszło .więc skoro wysłał pismo w piątek a w piątek już zabrał mi pieniądze czy to jest zgodne z prawem ?? Bez poinformowania mnie ? Przeciez wiadomo ze gdybym wiedziała to bym na rady zaczęła spłacać jakiś mozna by sie było dogadać …. A on bez poinformiania mnie zabiera mi ogromną kwotę .prosze mi napisać czy oni maja takie prawo ?

    roxana

    14 maja 18 17:14

  2. Przede wszystkim, powinni Pani przysłać z sądu nakaz zapłaty aby mogła Pani wnieść sprzeciw podnosząc zarzut przedawnienia. Komornik zajmuje konto elektronicznie a pismo – kopię zajęcia wysyła dłużnikowi pocztą. Zatem gdy pismo od komornika przyjdzie wraz z kserokopią tytułu wykonawczego, to proszę zatelefonować do tego sądu i zapytać, na jaki adres wysłali Pani nakaz zapłaty. Jeżeli stwierdzi Pani, że nie wysłano na Pani aktualny adres to może Pani wnieść do tego sądu o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu – podniesienia zarzutu przedawnienia. W takim wniosku należy wskazać, że nie otrzymała pani przesyłki z sądu. Jeśli sąd uwzględni Pani wniosek i uwzględni zarzut przedawnienia to powództwo zostanie oddalone i wówczas będzie Pani przysługiwać roszczenie wobec uczelni o zwrot wyegzekwowanych przez komornika pieniędzy, łącznie z opłatą pobraną od Pani przez komornika.

    admin

    14 maja 18 18:03

Skomentuj