Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Windykacja niewymagalnej pożyczki

skomentuj

A tu sprawa z roszczeniem które jeszcze nie jest wymagalne; mail z przeszłości:

Witam Pochodzę z Ostrowa Wielkopolskiego. Mój wujek pożyczył ode mnie 2 lata temu ok 10000zl + odsetki ok 2000zl. Spisaliśmy umowę pożyczki na spłatę tych pieniędzy, ma nam je oddać do końca tego roku. Niestety od około roku nie wpłaca nam na konto ani grosza. Dowiedziałam się że dodatkowo ma kredyt w banku. Ponadto wyprowadził się wraz z rodziną do Lublina, nie wiemy co tam robi nie utrzymuje z nami kontaktu. Mamy jego dane i adres. Mam pytanie w związku z ta sprawa. Jaki byłby procent dla państwa od tej odzyskanej kwoty tej pożyczki? Czy przed rozpoczęciem windykacji trzeba wpłacić jakąś zaliczkę? Proszę o odpowiedź.

Skoro „ma nam je oddać do końca roku” to za wcześnie na windykację, bo roszczenie nie jest jeszcze wymagalne. No chyba, że zgodnie z umową pożyczkę ma spłacać w ratach, to wtedy wymagalna raty można ściągać. Warto zatem w umowie pożyczki umieścić zapis stanowiący, ze opóźnienie w zapłacie jednej raty uprawnia pożyczkodawcę do wypowiedzenia pożyczki i żądania spłaty całości przed umownym terminem.

Jeżeli pożyczkodawce „przycisnęło” to może zaproponować pożyczkobiorcy, że jak zwróci mu pożyczkę przed terminem, to nie zapłaci /zapłaci mniej odsetek.

Maj 23rd, 2016 at 11:25 am

kategoria: windykacja

Skomentuj