Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Na czym polega oddłużanie

skomentuj

Pytanie: Mam kilka kredytów oraz inne długi i już sobie z tym nie radzę, skończy się to tak, że komornicy ruszą przeciwko mnie i między innymi zabiorą mi mieszkanie a tego boje się najbardziej. Słyszałam o firmach oddłużeniowych, na jakiej zasadzie takie firmy działają, na czym oddłużanie polega?

Odpowiedź: Rzekome oddłużanie to najczęściej chyba zaproponowanie dłużnikowi tak zwanego kredytu konsolidacyjnego – zamiast owych kilku czy więcej kredytów spłaca Pani jeden kredyt – konsolidacyjny a instytucja która udzieliła tego kredytu spłaca za Panią te pani pierwotne zobowiązania. Kredyt konsolidacyjny to zmniejszenie raty w porównaniu do wysokości rat skonsolidowanych zobowiązań. Jednak zmniejszenie raty, to dłuższy czas spłacania a zatem ostatecznie wyższe koszty. Jeżeli znacznie spóźnia się pani ze spłatą kredytów, to żaden bank nie udzieli Pani kredytu konsolidacyjnego lecz ewentualnie tylko pozabankowa firma pożyczkowa a koszt takiej pożyczki konsolidacyjnej będzie znacznie wyższy niż bankowego kredytu konsolidacyjnego. Jest całkiem prawdopodobne, że i tak straci Pani mieszkanie – tylko później; po prostu nie będzie Pani w stanie spłacić w całości owej pożyczki konsolidacyjnej a dług będzie wyższy niż te które ma Pani obecnie. Należy też zadać sobie pytanie, czy nie lepiej sprzedać mieszkanie i spłacić aktualne zobowiązania po czym trochę pieniędzy ze sprzedaży mieszkania zostanie dla Pani.

Oddłużanie może polegać też na negocjowaniu przez pełnomocnika (firmę oddłużeniową) rozłożenia długów na dogodne raty. To już bardziej sensowna opcja ale czyż nie może Pani sama we własnym imieniu negocjować zamiast płacić za to firmie oddłużeniowej?

23/05/2016

kategoria: zadłużenie

Skomentuj