Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Sprzedaż nieruchomości z wolnej ręki przez komornika

komentarzy 8

Pytanie: Czy komornik może sprzedać nieruchomość z wolnej ręki czyli nie poprzez licytacje?

Odpowiedź: Na podstawie art. 1013(3) Kodeksu postępowania cywilnego, bez zgody dłużnika komornik z wolnej ręki zaoferuje do sprzedaży niezabudowaną nieruchomość gruntową pod warunkiem że nie jest obciążona na rzecz osób trzecich. Cena sprzedaży nie może być niższa od wartości oszacowania. Zwróćmy przy tym uwagę na to, że w przypadku licytacji publicznej cena wywoławcza nieruchomości na pierwszej licytacji to 3/4 wartości oszacowania a na drugiej licytacji 2/3 wartości oszacowania. Jeżeli w ciągu miesiąca od daty zakończenia opisu i oszacowania taka nieruchomość nie zostanie sprzedana tzn. nie znajdzie się nabywca, wówczas komornik będzie usiłował sprzedać ją w drodze licytacji publicznej ale odbywającej się według przepisów dotyczących licytacji ruchomości.

Natomiast zgodnie z art. 1013(4) Kodeksu postępowania cywilnego, za zgoda dłużnika można z wolnej ręki każdy rodzaj nieruchomości.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 19 Ocena średnia: 4.3]

22/05/2016

Komentarze do 'Sprzedaż nieruchomości z wolnej ręki przez komornika'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jeśli jest taka możliwość, to bardzo prosiłbym o poradę.
    Jestem współwłaścicielem nieruchomości w której są równe udziały po 1/3 czyli jest nas trzech niespokrewnionych.
    Udział 1/3 jednego ze współwłaścicieli jest zajęty przez komornika.
    Nieruchomość przeznaczona jest obecnie na sprzedaż i jest konkretny klient chcący ją nabyć (jak wiemy, w dzisiejszych czasach trudno o klienta).
    W jaki sposób technicznie jest możliwa sprzedaż tej nieruchomości ?
    Ani mnie, ani drugiego wspólnika nie stać na wykupienie części zajętej przez komornika.
    Czy w ogóle sprzedaż tej nieruchomości jest możliwa ?
    Czy zajęcie komornicze stworzyło sytuację patową ?

    myszołów

    12 Sty 17 14:02

  2. Pan oraz drugi współwłaściciel możecie oczywiście sprzedać swe udziały. Natomiast co do udziału trzeciego współwłaściciela którego udział komornik zajął, to moim zdaniem trzeba by porozumieć się z wierzycielem egzekwującym (lub więcej niż z jednym, nie wiem ilu ich jest) albo z komornikiem.

    Jak chodzi o porozumienie z wierzycielami, to mogliby oni złożyć do komornika wniosek o zwolnienie nieruchomości z egzekucji aby dłużnik mógł też sprzedać ten swój udział i z pieniędzy ich zaspokoić. Nie wiem, czy wierzyciele pójdą na to, bo nie wiem, czy da się zagwarantować im, że to oni otrzymają pieniądze ze sprzedaży udziału dłużnika (chodzi o to, żeby dłużnik ich nie oszukał – przyjmie zapłatę a wierzycieli nie spłaci).

    Gdyby była to nieruchomość gruntowa, to komornik mógłby sprzedać udział temu zainteresowanemu nabywcy, z wolnej ręki czyli bez wyznaczania publicznej licytacji. Jeżeli jest to nieruchomość zabudowana, to takie rozwiązanie w grę nie wchodzi.

    W mojej ocenie. istnieje też jednak możliwość zbycia zajętej przez komornika nieruchomości ale tu sugeruję kontakt z komornikiem, jak on widziałby to. Oczywiście pieniądze ze sprzedaży trafiłyby do komornika.

    admin

    12 Sty 17 14:37

  3. Serdecznie dziękuję za odpowiedź.
    Jest to z pewnością jakaś wskazówka prowadząca do rozwiązania tej sytuacji.
    Jeśli chodzi o wspólnika, którego udział jest zajęty, to z pewnością usiłowałby przy sprzedaży (gdyby w niej brał udział) zagwarantować wszystkie uzyskane środki dla siebie.
    Nie będzie on działał w interesie wszystkich współwłaścicieli, a jedynie w swoim.
    Czy komornik zgodnie z prawem po dwukrotnym, nieskutecznym wystawieniu udziału na sprzedaż może brać udział jako strona w sprzedaży tego udziału lub
    czy wierzyciel w jakiś prawny sposób mógłby być stroną dysponującą udziałem, a co za tym idzie brać udział w sprzedaży ?

    myszołów

    12 Sty 17 15:18

  4. Po bezskutecznej egzekucji wierzyciel egzekwujący może przejąć na własność taką nieruchomość za cenę wywoławczą. Jeżeli nie zdecyduje się na przejęcie jej, to komornik postępowanie egzekucyjne z takiej nieruchomości umorzy zwalniając udział.

    admin

    12 Sty 17 15:55

  5. Dzień dobry, bardzo proszę o poradę. W styczniu ubiegłego roku podpisaliśmy przedwstępna umowę kupna sprzedaży domu z pełnomocnictwem.zapłaciliśmy pełną należność za dom, jednocześnie splacajac hipotekę. W domu tym zamieszkalismy i rozpoczęliśmy remont, nie mogąc z przyczyn osobistych tymczasowo sfinalizowac zakupu. W grudniu ubiegłego roku komornik zajął dom za długi osoby, ktora go nam sprzedawała, w wys. 22 tysiące zł. Po tym fakcie sfinalizowalismy transakcję za radą prawnika. Rozważamy odkupienie domu od komornika- czy to uchroni nas w przyszłości id ewentualnej skargi paulianskiej, bo wiemy że sprzedający ma też inne długi?

    Aneta

    16 Lut 18 12:11

  6. Jeżeli kupując dom nie wiedzieliście o długach sprzedającego i nawet przy zachowaniu należytej staranności nie mogliście się dowiedzieć, to skarga pauliańska nie będzie skuteczna.

    admin

    16 Lut 18 12:50

  7. Dobry wieczór
    Chodzi o zajęcie ziemi wraz z domem mieszkalnym i budynkami przez komornika za niespłacone zobowiązanie wobec funduszu alimentacyjnego. Nieruchomość w księdze wieczystej ma wpis o zajęciu. Odbyły się dwie licytacje komornicze,lecz nie było chętnych do zakupu. Mija już rok od ostatniej licytacji.
    Czy to oznacza że komornik zwolnił nieruchomość i można ją sprzedać? lub przepisać na dzieci bez strachu o kolejną licytację?

    Rafał

    31 maja 18 22:39

  8. Dłużnik powinien otrzymać już postanowienie o umorzeniu egzekucji z nieruchomości. Jeżeli do tej pory jej nie zwolnił to należy zażądać od niego zwolnienia a jak to nie poskutkuje to złożyć skargę na niego do sądu. Gdy zwolniona nieruchomość zostanie sprzedana lub przepisana to komornik nie ma prawa wszczynać z niej ponownej egzekucji.

    admin

    31 maja 18 23:29

Skomentuj