Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Sprzedaż nieruchomości z wolnej ręki przez komornika

komentarze 4

Pytanie: Czy komornik może sprzedać nieruchomość z wolnej ręki czyli nie poprzez licytacje?

Odpowiedź: Na podstawie art. 1013(3) Kodeksu postępowania cywilnego, bez zgody dłużnika komornik z wolnej ręki zaoferuje do sprzedaży niezabudowaną nieruchomość gruntową pod warunkiem że nie jest obciążona na rzecz osób trzecich. Cena sprzedaży nie może być niższa od wartości oszacowania. Zwróćmy przy tym uwagę na to, że w przypadku licytacji publicznej cena wywoławcza nieruchomości na pierwszej licytacji to 3/4 wartości oszacowania a na drugiej licytacji 2/3 wartości oszacowania. Jeżeli w ciągu miesiąca od daty zakończenia opisu i oszacowania taka nieruchomość nie zostanie sprzedana tzn. nie znajdzie się nabywca, wówczas komornik będzie usiłował sprzedać ją w drodze licytacji publicznej ale odbywającej się według przepisów dotyczących licytacji ruchomości.

Natomiast zgodnie z art. 1013(4) Kodeksu postępowania cywilnego, za zgoda dłużnika można z wolnej ręki każdy rodzaj nieruchomości.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 9 Ocena średnia: 4.3]

22/05/2016

Komentarze do 'Sprzedaż nieruchomości z wolnej ręki przez komornika'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jeśli jest taka możliwość, to bardzo prosiłbym o poradę.
  Jestem współwłaścicielem nieruchomości w której są równe udziały po 1/3 czyli jest nas trzech niespokrewnionych.
  Udział 1/3 jednego ze współwłaścicieli jest zajęty przez komornika.
  Nieruchomość przeznaczona jest obecnie na sprzedaż i jest konkretny klient chcący ją nabyć (jak wiemy, w dzisiejszych czasach trudno o klienta).
  W jaki sposób technicznie jest możliwa sprzedaż tej nieruchomości ?
  Ani mnie, ani drugiego wspólnika nie stać na wykupienie części zajętej przez komornika.
  Czy w ogóle sprzedaż tej nieruchomości jest możliwa ?
  Czy zajęcie komornicze stworzyło sytuację patową ?

  myszołów

  12 Sty 17 14:02

 2. Pan oraz drugi współwłaściciel możecie oczywiście sprzedać swe udziały. Natomiast co do udziału trzeciego współwłaściciela którego udział komornik zajął, to moim zdaniem trzeba by porozumieć się z wierzycielem egzekwującym (lub więcej niż z jednym, nie wiem ilu ich jest) albo z komornikiem.

  Jak chodzi o porozumienie z wierzycielami, to mogliby oni złożyć do komornika wniosek o zwolnienie nieruchomości z egzekucji aby dłużnik mógł też sprzedać ten swój udział i z pieniędzy ich zaspokoić. Nie wiem, czy wierzyciele pójdą na to, bo nie wiem, czy da się zagwarantować im, że to oni otrzymają pieniądze ze sprzedaży udziału dłużnika (chodzi o to, żeby dłużnik ich nie oszukał – przyjmie zapłatę a wierzycieli nie spłaci).

  Gdyby była to nieruchomość gruntowa, to komornik mógłby sprzedać udział temu zainteresowanemu nabywcy, z wolnej ręki czyli bez wyznaczania publicznej licytacji. Jeżeli jest to nieruchomość zabudowana, to takie rozwiązanie w grę nie wchodzi.

  W mojej ocenie. istnieje też jednak możliwość zbycia zajętej przez komornika nieruchomości ale tu sugeruję kontakt z komornikiem, jak on widziałby to. Oczywiście pieniądze ze sprzedaży trafiłyby do komornika.

  admin

  12 Sty 17 14:37

 3. Serdecznie dziękuję za odpowiedź.
  Jest to z pewnością jakaś wskazówka prowadząca do rozwiązania tej sytuacji.
  Jeśli chodzi o wspólnika, którego udział jest zajęty, to z pewnością usiłowałby przy sprzedaży (gdyby w niej brał udział) zagwarantować wszystkie uzyskane środki dla siebie.
  Nie będzie on działał w interesie wszystkich współwłaścicieli, a jedynie w swoim.
  Czy komornik zgodnie z prawem po dwukrotnym, nieskutecznym wystawieniu udziału na sprzedaż może brać udział jako strona w sprzedaży tego udziału lub
  czy wierzyciel w jakiś prawny sposób mógłby być stroną dysponującą udziałem, a co za tym idzie brać udział w sprzedaży ?

  myszołów

  12 Sty 17 15:18

 4. Po bezskutecznej egzekucji wierzyciel egzekwujący może przejąć na własność taką nieruchomość za cenę wywoławczą. Jeżeli nie zdecyduje się na przejęcie jej, to komornik postępowanie egzekucyjne z takiej nieruchomości umorzy zwalniając udział.

  admin

  12 Sty 17 15:55

Skomentuj