Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Konto w SKOK a kwota wolna od zajęcia komorniczego

komentarze 2

Pytanie: Czy na koncie w SKOK też przysługuje kwota wolna od zajęcia komorniczego i czy też wynosi trzykrotność średniego wynagrodzenia? Pytam dlatego, że prawo bankowe przecież nie dotyczy Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych to właśnie art. 54 Prawa bankowego mówi o kwocie wolnej na koncie.

Odpowiedź: Zgadza się, SKOK-i nie działają na podstawie Prawa bankowego lecz na podstawie Ustawy o SKOK. jednakże w tej ustawie jest art. 28 który można powiedzieć, że jest odpowiednikiem owego art. 54 Prawa bankowego. ów art. 28 Ustawy o SKOK stanowi, że oszczędności członka kasy złożone w kasie są one wolne od zajęcia na podstawie tytułu wykonawczego sądowego i administracyjnego do wysokości równej trzykrotnemu przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu w gospodarce narodowej, ogłaszanemu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. A zatem, na rachunku w SKOK przysługuje taka sama kwota wolna od zajęcia co na rachunku bankowym.

22/05/2016

Komentarze do 'Konto w SKOK a kwota wolna od zajęcia komorniczego'

Subscribe to comments with RSS

  1. nie wiem czy wiesz ale od któregoś września tego roku nastąpi zmiana ustawy prawo bankowe w kwestii kwoty wolnej od zajęcia.

    brzmieć ona będzie, że środki na rachunku wolne są od zajęcia w wysokości kwoty minimalnego wynagrodzenia a liczone będzie to miesięcznie.

    tylko że na dziś nikt nie wie jak to będzie liczone – czy kwota minimalnego wynagrodzenia będzie liczone co miesiąc jako wpływ, czy stan rachunku…

    coś w temacie? czy to także będzie dotyczyć SKOK?

    ryszard ochódzki

    31 maja 16 11:38

  2. Słyszałem o tej zmianie ale nic więcej niż Ty słyszałeś.

    admin

    31 maja 16 12:31

Skomentuj