Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zajęcie przez komornika ruchomości znajdujących się na wspólnej działce i we wspólnym domu gdzie brat jest tylko zameldowany.

skomentuj

Pytanie: Razem z bratem mamy kilka działek o niewielkiej powierzchni. Na jednej z nich stoi Dom, Stodoła w stanie zawalenia obora z dobudowanym do niej drugim domem w którym mieszkam. Sytuacja wygląda następująco: komornik rozpoczął swoje procedury na mojego brata za długi, głównie pożyczki z parabanków. Oczywiście brat jest tylko tutaj zameldowany a mieszka w drugim końcu polski. Moje pytanie brzmi: Czy Komornik ma prawo zająć wszystko na tej działce np. Samochód na mnie zarejestrowany i różne rzeczy które w tym moim domu są.

Odpowiedź: Komornik może zająć rzeczy znajdujące się we władaniu dłużnika i „na upartego” może twierdzić, że skoro dłużnik – brat jest tu zameldowany, to i mieszka i włada tymi rzeczami. Jeżeli są to rzeczy będące własnością osoby trzeciej, to osoba ta ma prawo zażądać od wierzyciela dłużnika, aby polecił komornikowi zwolnić te rzeczy z egzekucji. Powinieneś jednak być w stanie udowodnić, że rzeczy są Twoją własnością. W przypadku samochodu nie ma problemu z udowodnieniem ale w przypadku drobniejszych, innych rzeczy może być problem (dlatego warto trzymać dowody jak rachunki zakupu itd.).

Maj 16th, 2016 at 8:48 am

Skomentuj