Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Cofnięcie oświadczenia woli (np. podpisania umowy) też pocztą

skomentuj

Pytanie: Prosiłbym o udzielnie porady na hipotetyczną sytuację która może niejednokrotnie stać się realną w moim biznesie. Załóżmy, że nawiązuję z kimś umowę o współpracy i wysyłam podpisaną umowę pocztą. Następnie tego samego dnia dociera do mnie, że postąpiłem nierozsądnie podpisując tą umowę, bo okazało się, że konkurencyjna firma ma o wiele korzystniejszą ofertę. Jednak tą podpisaną już i wysłaną umowę mogę rozwiązać dopiero po trzech miesiącach. Czy istnieje jakiś sposób na to, aby cofnąć skutki podpisania tej umowy.

Odpowiedź: Są na to sposoby, skoro tego samego dnia Pan się zreflektował, albo i dopiero następnego. Zgodnie bowiem z art. 61 Kodeksu cywilnego, odwołanie oświadczenia woli jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem woli albo wcześniej. I tak też, jeżeli wysłał Pan umowę pocztą poleconą ekonomiczną (najtańsza, najwolniejsza opcja doręczenia), to jeżeli tego samego dnia wyśle Pan odwołanie oświadczenia woli – podpisania umowy poleconą pocztą priorytetową, to jest szansa, że dojdzie to odwołanie szybciej niż umowa i wtedy będzie to odwołanie skuteczne. Najlepiej jednak wysłać owe odwołanie oświadczenia woli pocztą kurierską albo szybko osobiście pofatygować się do tej firmy i złożyć w recepcji za potwierdzeniem na kopii dla Pana (o ile taka opcja wchodzi w grę – o ile przyjmą to od Pana 😉 ).

Nic nie poradzi Pan natomiast, jeżeli oświadczenie woli zostało wysłane pocztą elektroniczną, gdyż jak tutaj: Data doręczenia wypowiedzenia umowy wysłanego pocztą elektroniczną

.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

16/05/2016

kategoria: poczta

Skomentuj