Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Pełnomocnictwo do udziału w licytacji komorniczej

6 komentarzy

Pytanie: Od około pół roku interesuję się licytacjami komorniczymi. Kupiłem już trzy samochody i jedną działkę. Teraz jednakże będę przebywał za granicą na kontrakcie ale nie zamierzam z tego „hobby” zrezygnować. Chciałbym ustanowić pełnomocnika do udziału w licytacjach ale do każdej licytacji osobne. Czy takie upoważnienie można przesłać faksem / mailem?

Przeczytaj też: Po jakim czasie druga licytacja komornicza?

Odpowiedź: Nie, nie można tak. Jak chodzi o pełnomocnictwo do udziału w licytacji ruchomości, to zgodnie z art. 867(2) par. 4 Kodeksu postępowania cywilnego, musi być stwierdzone dokumentem z podpisem urzędowo poświadczonym, chyba że udziela Pan pełnomocnictwa radcy prawnemu albo adwokatowi. Tak samo jest w przypadku pełnomocnictw udzielanych do udziału w licytacji nieruchomości, na podstawie art. 977 Kodeksu postępowania cywilnego (podpisy urzędowo poświadczone nie są w tym wypadku wymagane tylko jeżeli udzielane są przez państwowe jednostki organizacyjne lub jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego).
Nie będzie też ważne pełnomocnictwo (choćby i urzędowo wcześniej poświadczone) które prześle Pan faksem albo mailem. Trzeba oryginał przedłożyć.

Przeczytaj też: Termin zapłaty po licytacji nieruchomości

Rozumiem, a czy można prosić o wzór takiego pełnomocnictwa?

Nie ma wzoru, wystarczy napisać po prostu, że “Niniejszym ja (imię, nazwisko, adres zamieszkania nr PESEL) upoważniam (imię, nazwisko, adres zamieszkania nr PESEL) do uczestnictwa w licytacji w dniu … w miejscu … której przedmiotem jest … należący do dłużnika…”

Przeczytaj też: Licytacja może się nie odbyć bez podania przyczyny

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Pełnomocnictwo do udziału w licytacji komorniczej'

Subscribe to comments with RSS

  1. A prawnicy, w szczególności adwokaci to ludzie którym generalnie wybitnie NIE można ufać. Sędziowie i prokuratorzy nie lepsi o notariuszach się nie wypowiadam bo nie miałem do czynienia.

    Balon

    24 cze 21 o 19:04

  2. Notariusz taki jak z “Wesele” Smarzowskiego, ciekawe ilu takich jest.

    Anonim

    25 cze 21 o 06:19

  3. Słyszałem, że są zaufani notariusze mafii do wymuszania nieruchomości, umowa przepisania nieruchomości musi odbyć się notarialnie.

    Bako

    6 lip 21 o 13:48

  4. Są też zaufani policjanci, prokuratorzy, sędziowie, nic nowego.

    Anonim

    20 lip 21 o 20:05

  5. A propos notariusza, czy takie pełnomocnictwo do udziału w licytacji musi być potwierdzone notarialnie?

    seter

    22 lut 22 o 12:28

  6. Tak, powinno być potwierdzone notarialnie pod rygorem nieważności.

    admin

    22 lut 22 o 20:28

Skomentuj